Yumurtalık Kisti Gebeliği Engeller Mi? Kadınlarda Kısırlık Yapar Mı?

Yumurtalık kisti, kadınlarda meydana gelen tek ya da çift taraflı bir kisttir. Kadınların %80′ inde görülebilen genellikle iyi huylu kistlerdir.

Kadınlar Polikistik Over Hamile Kalmaya Engel midir?

Kadınlarda görülen over kisti, polikistik over adıyla tanımlanmaktadır. Kistler kadınların büyük bir çoğunluğunda görülür ve iyi huylu olmasına karşın gebelik için engel teşkil edebilir. 


Sağ tarafta sağlam yumurtalık – Sol tarafta birden fazla kisti olan yumurtalık

Hemen hemen her yaşta görülebilen polikistik over sendromu, kadınlarda adet düzensizlikleri ve gebe kalmaya engel olabilmektedir. Kistlerin sayısı, çapı ve yeri kadının şikayetler doğrultusunda doktor muayenesi sonucunda ortaya çıkmaktadır. 

Bebek sahibi isteyen kadınların, aile planlamasının yapıldığı fakat gebe kalamadığı durumlarda hasta over kisti ve kanda hormon düzeyleri bakımından ayrıntılı incelemeler yapılmalıdır. Tek yumurtalıkta olabileceği gibi her iki yumurtalıkta da kistler görülebilmektedir. Kistlerin tedavisi, vücutta yarattığı ya da yaratacağı hormon bozukluğu sebebiyle bir an önce tedavi edilmeli, ciddi boyutlara ulaşmış kistler ameliyat ile alınması gerekmektedir. 

Polikistik Over Belirtileri

Polikistik over belirtileri kadının bünyesine göre farklılıklar göstermektedir. Belirtiler kısaca sayılacak olursa:

 • Kasıklarda kistin olduğu tarafta ağrı
 • Kasıklarda baskı ve dolgunluk hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissetme
 • Adet düzensizlikleri: Günü geçen adet kanamaları, gününden önce gelen adet kanamaları, iki adet arasında anormal kanamalar, adet kanamasının menapoz dışında kesilmesi.
 • Bebek isteyen kadınların, kadın kaynaklı bebek sahibi olamaması.
 • Vücutta hormonal bozukluklar: Göbekte, yüzde, çene altında, saçın bittiği noktalarda aşırı kıllanma, sivilcelerin atması


Yumurtalık Kistleri Ve Sayısı

 Yukarıda sayılan belirtilerin göz ardı edilmeden bir an önce doktora başvurulması ve tedavisinin yapılması gerekmektedir. Yapılan kan tahlilleri ve ultrason incelemeleri sonucunda uygun tedavi seçeneği belirlenir, tedavisine başlanır. 

Her Adeti Geciken Kadında Kist Yoktur!

Adet döngüsü, normal şartlar altında her 28-35 günde bir gelen, kadının bünyesine göre kanama zamanları değişkelik gösteren rahim içinin gebelik için hazırlandığı fizyolojik bir olaydır. Adeti düzensiz gelen herkeste over kisti vardır düşüncesi yanlıştır. Adet düzenini etkileyen başka unsurlarda mevcuttur. Bunlar ise;

 • Kişinin o ay yaşadığı psikolojik olaylar (sevinçler, üzüntüler) adetin geç ya da erken gelmesine neden olabilmektedir. 
 • Beslenme tarzının değişmesi
 • Kullanılan bazı ilaçlar 
 • Beyin hormon merkezinde meydana gelen kistler
 • Over dışında yaşanan hormon bozuklukları (testesteronun yüksekliği)

Hamile kalmaya çalışan ve bunun için aile planlaması yapılan kişilerin, yumurtlama döneminde ilişkiye girmesi sonucunda %90 oranında herhangi bir sorun yoksa (erkek ya da kadın kaynaklı) hamile kalır. Hamile kalmaya engel olarak, erkekteki sperm sorunları, kadının vajina içi pH denge bozuklukları, rahim anatomik bozukluklar, döllemenin gerçekleşeceği tüplerin tıkalı olması, yumurtalıklarda gelişen kistler sayılabilmektedir. Diğer bir açıdan bakıldığında, kadının ve erkeğin psikolojik durumu ise gebeliğe engel teşkil eder. Vücut yaşanan stresi algılayıp, gebelik için uygun bir ortam olmadığı kanısına vararak dengeleri bozabilir ve o ay yumurtlama döneminde hamile kalınmaz. 

Hamile Kalmak İsteyenlerin Yapması Gerekenler

Hamilelik ve bebek sahibi olmak için kadının ve erkeğin bir çift olarak öncelikle böyle bir sorumluluğu almak isteyip istememeleri önemlidir. Anne ve baba olmaya hazır kişilerin, kadının adet takvimine göre hareket etmeleri ise ortada herhangi bir sorun yoksa yumurtlama döneminde yaşanan ilişki sonrasında %90 oranında gebelik gelişmektedir. 

Gebe kalamayan kişilerin, bir sonraki ayda bir jinekolog tarafından muayene edilmesi, yumurtalıkların, rahmin ve tüplerin yapısının incelenmesi gerekir. Ayrıca erkek için ise üroloji doktoru tarafından sperm örneklerinin laboratuvar ortamında incelenerek sağlıklı sperm hücrelerine ve yeterli sayıda olup olmamalarına bakılmalıdır. 

Kadın muayenesinde, karın üstü ya da vajina içi ultrason ile yumurtalıklar ve rahim incelemesi yapılır. Tüplerin tıkalı olup olmamasının incelemesi ise ileri bir yöntem olan HSG adı verilen, rahim içerisine radyoopak madde verilerek çekilen filmlerdir. Radyoopak maddenin tüplerden geçip yumurtalıklara ulaşıp ulaşmadığı kontrol edilir. Bu işlem sırasında bazen tıkalı olan yumurtalıklar açılabilmektedir. 

Yumurtalıklarda karşılaşılan polikistik over sendromu, kadının hamile kalması için sorun teşkil edebilmektedir. Vücutta hiç bir belirti vermeden varlığını sürdüren ama gebe kalmak isteyince engelleyen kistler, boyutları ve vücuda verdikleri zararlara göre ilaçla ya da ameliyatla alınmaları gerekebilir. 

İlaç tedavisinde hormon ilaçlarının kullanıldığı durumlarda, rutin aralıklarla ultrason kontrolü yapılmalı ve kistin boyutları kaydedilmelidir. Küçülme görülen kistlerde ilaç tedavisine devam edilebilirken, büyüme eğilimi olan kistler için operasyon ile alınması gerekmektedir. Kistlerin aşırı büyüdüğü zamanlarda karın boşluğu içerisine kanama yaparak iç kanamaya devam olabilmektedirler. Polikistik overi olan ve ilaç tedavisi kullanan kişiler doktorun uygun gördüğü aralıklarla mutlaka kontrole gitmeli, ilaçlarını aktarmamalıdırlar.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle