Yumurtalık Kisti Ameliyatı Hangi Hallerde Yapılır?

Bayanlarda çok sık karşılaşılan yumurtalık kistleri iyi huylu olsa da yarattığı semptomlar ve riskler dolayısıyla ameliyat edilir. Yumurtalık kisti ameliyatı için hangi şartların gerekli olduğuna dair herşey.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Bayanların her ay yaşadığı ‘adet dönemi’ içerisinde vücuttaki olağan sürecin olması gerektiği gibi gelişmemesi ve burada bulunan yumurta hücrelerinin büyüme kaydederek, kiste dönüşmesi sonucunda ortaya çıkan yumurtalık kistlerinin yaklaşık 90% oranı iyi huyludur. Ayrıca bu over kistleri ilk evrelerinde hasta açısından rahatsız edici semptomlar ortaya koymaz. Ancak ilerleyen aşamada gelişen ve büyüyen kistin çevresinde yaratmış olduğu tahribat neticesinde çeşitli semptomların görülmesi söz konusu olabildiği gibi hasta açısından risklerde teşkil edebilir. Bu gibi durumlarda yumurtalık kistinin kontrolleri yapılarak hasta açısından risk teşkil edip, etmediği tespit edilir. Çünkü hastaya şikayet yaratmayan ve risk oluşturmayan yumurtalık kistleri için sadece düzenli kontroller ile takip gerçekleştirilir. Ancak daha ciddi olan vakalar için uzmanlar tarafından over kisti ameliyatı uygulanabilir.

Günümüzde yumurtalık kistlerinin tedavisi için kullanılan 2 farklı tedavi yöntemi bulunur. Bu cerrahi müdahale teknikleri ise;

  • Laparatomi,
  • Laparaskopi,

şeklindedir. Ancak bu cerrahi müdahalelerin uygulanması için yumurtalıkta meydana gelen over kistinin belirli uygunluğa gelmiş olması gerekir. Bu noktada da özellikle yumurtalık kistinin büyüklüğü çok önemlidir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı İçin Kist Kaç Santim Olmalı?

Yumurtalık kistinin meydana gelmesinden sonra devam eden süreç içerisinde hastada çeşitli şikayetlere yol açacak şekilde büyüme gerçekleştirir. Bu sürecin uzman hekim takibi altında geçilmesi ile birlikte risk teşkil eder duruma geldiğinde uygulanacak over kisti ameliyatı için kistin kaç cm olması gerektiği de en çok merak edilen konular arasında yer alır. Yumurtalık kisti ameliyatı ile yumurtalıkta bulunan kistin bölgeden çıkartılması için kesinlikle kistin 8 cm ya da 10 cm ve üzerinde büyüklüğe sahip olması gerekmektedir. Bu boyutlardan küçük olan yumurtalık kistleri, over kisti ameliyatı ile bölgeden alınması yönünde bir tedavi tercih edilmez.

Yumurtalık Kisti Tanısı

Over kisti meydana geldikten sonra yaşadığı büyüme neticesinde bölgede tahribata yol açarak, baskıyla vücutta çeşitli semptomların açığa çıkmasına neden olur. Bu durumda yumurtalık kistinin olduğu ihtimalini doğurur. Ancak somut tanısı açısından bu veriler yeterli olmadığından kadın doğum uzmanına başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Uzman hekim tarafından hastadaki over kistine ilişkin olarak yanıt koymak amacıyla;

  • Hamilelik testi,
  • Karından ya da vajinal bölgeden rahim ve over bölgesinin görüntüsünü alınmasını sağlayacak pelvik ultrason uygulaması,
  • Over kistinin kanser yapısında olup, olmadığının tespiti için ‘CA 125’ isimli bir kan testi,

gibi teknikleri kullanılır. Bu şekilde yumurtalık kisti tanısını koyabilir.

Yumurtalık Kisti Ameliyatı


Over kisti ameliyatı

Over kistinin meydana gelmesi ve gelişen süreç içerisinde 8 cm ya da 10 cm boyunda olunca ve hatta büyümeye devam ediyor ise ameliyat müdahalesi uygulanması kararı uzman doktor tarafından alınır. Uzman hekim tarafından alınan ameliyat kararı sonrasında hastadaki over kistinin bölgeden alınması konusunda uygulanan 2 farklı cerrahi yöntem bulunur. ‘Laparatomi’ ve ‘Laparaskopi’ şeklinde olan bu cerrahi müdahale teknikleri over kistinin durumuna göre uygulanır.

Laparaskopi ile Over Kisti Ameliyatı

Kistin yumurtalıkta çok büyük boyutlarda olmamasına karşın hasta açısından rahatsız edici seviyede şikayetlerin ortaya çıkması durumunda uygulanan bir cerrahi yöntemdir. İyileşme süreci çok hızlı olan ve müdahaleden birkaç saat sonra temel gereksinimlerin karşılanabilir duruma gelinebildiği ve sadece kontrol amaçlı 1 günlük hastane yatışının gerçekleştirildiği bir operasyondur. Bu operasyonda ufak kesik/ kesikler ile ‘teleskopik’ nitelikli teknolojik tıbbi ekipmanlar ile kiste ulaşılarak, bulunduğu yerden çıkartılır. Daha sonra kesikler dikişle kapatılarak müdahale tamamlanır.

Laparatomi ile Over Kist Ameliyatı

Yumurtalıktaki kistin 8 ya da 10 cm olunca ve büyüme devam edince uygulanan bir yöntem olan laparatomi ayrıca önemli oranda kistik yapının daha çok kanserli yapıya sahip olmasından doğan kanser riskine karşı uygulanır. 

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Riskleri

Bayanlarda önemli oranda görülen kistik yapının tedavisinin cerrahi müdahaleler ile gerçekleştirilmesi gerekliliği durumunda çeşitli riskler gündeme gelir. Bu kapsamda da kistin alınması için uygulanacak müdahale öncesinde hastaya ‘genel anestezi’ uygulaması gerçekleştirilir. Bu durumda ameliyatın en önemli riski olan anesteziden doğan tüm ameliyatlardaki riskleri ortaya çıkartır. Bu tip risklere yönelik olarak kadın doğum ve anestezi uzmanları tarafından doğru bir takibat yapılması gerekir.

Bir diğer yumurtalık kisti ameliyatı riski ise karın bölgesinden gerçekleştirilen cerrahi müdahalelerde genital organlar üzerinde ‘yapışıklık’ durumunun meydana gelmesine yol açabilir ki bu durumda söz konusu organların işlevlerini tam olarak yerine getirmesinin önüne geçer. Ayrıca bu gelişim sonucunda hastada ‘kısırlık’ sorununun ortaya çıkma riski de söz konusu olabiliyor.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle