Yumurtalık Kisti İç Kanamaya Neden Olur Mu? Kanamada Ne Yapılır

Kadınların %80’inde görülen yumurtalık kisti, belirtiler göz ardı edildiğinde önemsenmez ise boyutlarının büyümesinden dolayı patlayarak kanamaya neden olabilir.

Polikistik over sendromu olarak da bilinen yumurtalık kistleri hemen her kadında görülebilen bir rahatsızlıktır. 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Vücut bünyesine göre belirtilerin şiddeti değişkenlik gösterse de belirtiler şu şekildedir:

  • Kasıklarda dolgunluk hissi
  • Kistin bulunduğu bölgede daha yoğun ağrı
  • Adet geçikmesi
  • Adetin erken gelmesi
  • Ara adet kanamaları
  • Vücutta ve yüzde kıllanma
  • Gebe kalamama
  • Aşırı kilo alımı, vücutta özellikle göğüslerde, kalça ve bel çevresinde yağlanmalar

Belirtilerin izlendiği dönemde bir kadın hastalıkları ve doğum uzmanına başvurulması ve yapılan ultrason incelemelerinde polikistik over sendromuna rastlanır. İleri bir tetkik için ayrıntılı ultrason ve kan hormon sevilerinin ölçülmesi için kan alınır. 

Kan hormon sevilerinde görülen hormonal bozukluk polikistik over kaynaklıdır ve adet düzensizliklerinin yegane sebebi budur. Ayrıca vücutta yağ birikimi ve kıllanmalarda bu nedenle olmaktadır. 

Yumurtalık Kisti Kanama Yapar Mı?

Ayrıntılı ultrason incelemesi, rahim ve yumurtalıkların daha kolay incelenebilmesi için idrara sıkışık bir şekilde yapılması gerekmektedir. Ultrasonda kist veya kistlerin boyutları, sayısı ve yerleşim yerleri saptanarak belgelendirilir. 

Kistlerin görüntülemesinin yapılmasının ardından doktor tarafından ilaç ya da ameliyat ile tedavi seçenekleri değerlendirilir. Vücut üzerinde fazla bir etkisi olmayan küçük kist ya da kistleri olan kişiler hormon tedavisi amaçlı oral kontraseptifler verilebilmektedir. Gebelik içinde engel teşkil eden yumurtalık kistleri, bebek sahibi olmak isteyen kişiler için bir an önce tedavisi yapılmalı ve alınmalıdır. 

Polikistik over sendromunda, kistlerin çaplarının büyüdüğü ve fark edilmediği zaman kistlerin yüzeylerinin iyice gerginleşmesi ve patlaması ile iç kanama oluşabilmektedir. Kişide gelişen bu durumda patladığı fark edilmez ise tablo kötü sonuçlara gidebilmektedir. 


Sol Overde Büyük Ovarial Kist

İç kanama geçirmeye başlayan kişide, tansiyon düşüklüğü, soğuk soğuk terleme, halsizlik, baygınlıklar, şok görülmektedir. Acil olarak müdahale edilmeli ve içeride gelişen kanama odağının bulunarak kanamanın durdurulması gerekmektedir. Kanamanın durdurulmaması durumunda hasta yaşamını kaybedebilir. 

Polikistik Over Sendromu Tedavisi

Hastanın kan hormon sevilerinin ölçümünden sonra uygun olan ilaç tedavisi başlanmaktadır. Kistlerinin boyutu artmış, kapsül yüzeyinin gerginliği saptanan kişilerde ise ameliyat ile kistin bir an önce çıkarılması gerekmektedir. 

Kist, over üzerine yapışık bir şekilde kapsül içerisinde sıvı ya da püre kıvamlı bir maddenin olduğu bazı vakalarda ise kıl yumaklarının olduğu görülmüştür. Hormon seviyesini ciddi anlamda bozan bu kistlerin, boyutlarına göre kapalı ya da açık ameliyat seçenekleri mevcuttur. 

Kapalı ameliyat seçeneği (laparoskopi), karın üzerinden 3 küçük kesi ile karın boşluğuna girilip kamera ve ışık sistemi ile görüntülenerek kistin oradan çıkartılıp alınması ve patolojiye gönderilmesi işlemidir. Açık ameliyat seçeneği ise, kasık bölgesine 4-5 cm uzunluğunda kesi açılarak over üzerinden kistin alındığı ve patolojiye gönderildiği durumdur. 

Gebeliği engelleyen polikistik over sendromu, tüp bebek tedavisi için gittiklerinde bu sorunla karşılaştıkları zaman bir an önce kistin eksizyonu yapılır ve iyileşme döneminden sonra gebelik için tedaviye başlanır. 

Yumurtalık Kisti Ameliyatı Sonrası Kanama

Yumurtalık kisti ameliyatı, her ameliyat gibi bazı komplikasyonlar içermektedir. Bunların başında da kanama gelmektedir. Over üzerinden kist alındıktan sonra dikkatli bir şekilde kanama odakları yakılarak damar uçları kapatılır ve dikim işlemleri öyle yapılmaktadır. Operasyon sonrasında da hastanın 1 gün kadar hastanede kalıp yakından takip edilmesi gerekmektedir. 

Over kisti ameliyatı olacak kişilerden ameliyat öncesi hazırlıklarında hemogram denilen tam kan sayımı yapılmaktadır. ameliyattan belli bir süre sonra tekrar hemogram bakılma işlemi yapılarak hastanın kan değerlerinde düşme gibi bir durum var mı kontrol edilir. Bu işleme kontrol hemogram bakılması işlemi denilmektedir. İçeride herhangi bir kanama odağı var ise hemogram sayesinde bu anlaşılabilecektir. 

Ameliyat sonrası kanaması olan hastalar için vakit kaybetmeden tekrar ameliyata alınmalı ve kanama odağı saptanarak operasyona başlanmalıdır. İnsan vücudu kendini sürekli yenileme ve iyileştirme çabasında olduğundan operasyondan 24 saat sonra operasyon yapılan yumurtalık yavaş yavaş kendini iyileştirmeye başlayacaktır. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle