Yumurtalık Kisti Vücutta Nelere Sebep Olur – Polikistik Over Sorunları

Yumurtalık kistleri, kadınlar için kilo problemleri, mide sorunları, kasık, bel, bacak ağrıları ve en önemlisi de kısırlığa neden olabilmektedir.

Polikistik over sendromu, toplumda her yüz kadından sekseninde görülebilen, belirtilerin şiddeti kişilerin bünyelerine göre değişiklik gösteren rahatsızlıktır. 

Polikistik Over Sendromu Belirtileri

Belirtiler sistematik olarak incelenecek olursa;

Sivilce ve Kist

Sivilce herkesin adölesan döneminde kişisel yatkınlığa göre yaşadığı bir sorundur. Ergenlik döneminde sivilce hormonların vücutta artması (erkeklerde testesteron, kadınlarda östrojen) ile görülen ciltteki yağlanmadan kaynaklı bir sorundur. Kişinin gelişimi ve hormonal dengesi normale dönünce sivilceler ciltten zamanla çekilmektedir. Yumurtalık kistlerinde ise kadınlarda yaşanan hormon düzensizliği ile ciltte sivilce oluşmaktadır. Sivilce problemi ile dermatoloji bölümüne başvuran erişkin kişilerin mutlaka hormon testlerinin de yapılması, hormon testlerinin yüksek olduğu durumlarda sivilce problemi öncesinde kadın doğumdan da muayene olması önerilmelidir. 

Mide Sorunları

Mide bulantısı, iştahsızlık, mide yanması ve ağrıları görülebilmektedir. Kişinin kistten dolayı yaşadığı ağrı iştahsızlık yapar ve mide asidi artar. Bu durumda mide yanmaları, mide ağrıları ve gaz problemleri yapabilmektedir. Karında biriken gaz ve mide yanması için prebiyotikli yoğurtlar kullanılabilir. Gaz atılımına yardımcı olan ve bağırsak çalışmasında etkili prebiyotikli yoğurtların içerisine koyulan keten tohumu da yoğurdun etkinliğini artıran bir gıdadır, faydalı olacaktır. 

Kasık Sancıları

Kist, yumurtalık üzerine yerleşmiştir ve vücut anatomisi dışı bir oluşumdur. Kasık bölgesinde dolgunluk ve baskı hissi bir yana sancılanma da yapmaktadır. Sancı, normal adet kanamalarının olması gereken zamanlarda daha fazla olmaktadır. Rahim, endometrium tabakasının yenilenmesi için uğraşırken over kisti buna engel olmaktadır ve rahmin dokusunu değiştirmesine engel olduğu için sancı durumu artmaktadır.  

Kanser ve Kist

Polikistik over sendromu çoğunlukla iyi huylu kistler olarak karşımıza çıkmaktadır. Kistlerin içerisinde sarı sıvı, püre kıvamlı sıvı ya da kıl gibi oluşumlar olmaktadır. Fakat çok az bir polikistik over sendromlu hastada kistin kötü huylu tümöre döndüğü, kanser dokusu oluştuğu görülmüştür. Over üzerinde kanser dokusunun görülmesi, görülen yumurtalığın alınmasına kadar gidebilmektedir. 

Kısırlık ve Yumurtalık Kisti

Yumurtalık içerisinde, aylık döngüsünde yumurtalar gelişir fakat bir tanesi gebelik oluşacak şekilde olgunlaşır ve tüplere gönderilir ve buna yumurtlama denir. Yumurtlama döneminde yumurtalıkta yumurtanın atıldığı yerde sarı cisim denilen bir doku kalır ve dönem içerisinde iyileşerek kaybolur. Polikistik over sendromunda bu olmayıp süreklilik arz ettiğinde kist ortaya çıktığı görülmüştür. Kısırlık ise bu noktada başlamaktadır. Yumurtalık artık gebelik için kaliteli bir yumurta oluşturamaz ve kadın kaynaklı infertilite meydana gelir.  


PCOS’li bir görünüm

 

Polikistik Over Kahverengi Akıntı Yapar!

Yaşanan hormonal dengesizlik nedeniyle rahim içerisindeki gebelikte bebeğin yerleşeceği bölgenin yenilenmesini sağlayamaz. Bu nedenle adet kanamasında gecikmeler, kanamanın kesilmesi gibi durumlar görülebilir. Bazen vajinadan kahverengi lekelenme gelebilir. Böyle bir durumda hasta adet olacağını sanırken, kahverengi akıntı bir kaç gün hafif şekilde sürer ve biter. Kahverengi akıntı, çok kötü kokusu olmayan ama kokulu bir akıntıdır. Kahverengi lekelenme üşütme dönemlerinde bazen kanamalar öncesinde ya da kanama sonrasında görülebilen bir rahatsızlık olmasına karşın kahverengi akıntı polikistik over sendromunda sorunlar yaşatabilmektedir.  

Over kisti olan kişilerin kahverengi lekelenme olduğunda adet döngüsünün öyle devam edeceği düşüncesi yanlıştır. Lekelenme şeklinde kanamanın gelmesi, rahim içi endometrium tabakasının tam anlamıyla döküldüğü anlamına gelmez. Lekelenme şeklinde geçen adet dönemlerinde doktora başvurmalı ve gerekirse bir sonraki dönemde adet söktürücü ilacın kullanılması gerekmektedir. 

Yumurtalık kisti için hormon düzenlenmesi için doğum kontrol ilaçlarının kullanıldığı zamanlarda, ilaç bitiminden en geç 1 hafta içinde adet kanaması gelmesi beklenirken lekelenme olan kişilerin ise tekrar doktora gidip lekelenme durumu konusunda muayene olması gerekmektedir. Duruma göre ilacın dozunun arttırılması ya da ilaç değişikliği yapılabilir. 

Halsizlik ile Başa Çıkın

Yumurtalık kistinde yaşanan kasık sancıları, bel, bacak ağrıları, adet görememeye bağlı stres ve anksiyete durumu vücut üzerinde halsizliğe neden olabilir. Ayrıca başlanan medikal tedavi, hormon düzeylerini normal sınırlara ulaşıncaya kadar vücutta halsizlik, mide bulantısı yapmaktadır. İlaç dozlarının ayarlaması yapıldığı zamanlarda da (dozun arttırıldığında özellikle) kişide uyku hali, halsizlik yapabilmektedir. 

Halsizlik ve anksiyete ile başa çıkmak bu dönemde önemlidir. Ağrıların yoğun olduğu dönemlerde kafein tüketimi sinir uçlarını uyararak ağrının daha fazla hissedilmesine neden olacağından kahve ve çay tüketimi azaltılmalıdır. Bu içeceklerin yerine bol sıvı tüketmek, günde 2-3 fincan melisa çayı tüketmek ya da kabuk tarçın çayı tüketmek iyi gelecektir. Tarçın tüketimi yaşanan döneme bağlı olarak ortaya çıkan tatlı krizlerinin bastırılmasında da etkili olacaktır. 

Bel, göğüs ve kalçada yağ birikimi ve kilo problemlerine de yol açan kistler için şeker hastalığında da kullanılan antidiyabetik ilaç grubundan ilaçlarda kullanılmaktadır. Antidiyabetik ilaçların, kisti olan kişilerde daha farklı etki gösterdiği ve yaşanan yağlanmaların da zamanla azaltacağı bilinmelidir. 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle