Yumurtalık Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır? Ameliyat Gerekli mi?

Bayanlarda sıklıkla görülen kadın hastalıklarından birisi olan yumurtalık kistinde tedavi yapılması zorunlu mu? tedavisinde hangi yöntemler kullanılır ve riskleri nelerdir?

Yumurtalık Kisti Tedavisi


Yumurtalık Kisti

Dünya genelinde çok yüksek oranda kadınlarda görülen kadın rahatsızlıklarından birisi olması ile öne çıka ve pek çok kişinin mağdur olduğu yumurtalık kisti, tıbbi olarak over kisti olarak da isimlendirilir. Bayanların vücutlarında olağan şekilde her ay meydana gelen ve ‘adet dönemi’ olarak isimlendirilen süreçte meydana gelen komplikasyonlar neticesinde kist oluşumu söz konusu olur. Over bölgesinde olağan şekilde oluşan yumurta hücresinin ‘adet dönemi’ olarak isim verilen süreçte olağan şekilde çatlama yaşamaması sonucunda kiste dönüşür ve over kistini meydana getirir. Over kistlerinin ilk evrelerinde hasta açısından olumsuz etkileri ya da semptomları söz konusu olmadığından hemen anlaşılabilmesi pek de mümkün değildir. Ancak ilerleyen aşamalarda hem kişinin gündelik yaşantısında olumsuzluklara yol açabilecek hem de sağlığını önemli oranda tehdit edebilecek semptomlar ortaya çıkartır ki genellikle de tanısı bu dönemde mümkün olur. Bu dönem öncesindeki tanılar, farklı bir kadın rahatsızlığına ilişkin yapılan kontrollerde şansa tespit edilmiştir.

Yumurtalık kistlerinin ilk evrelerinde ve hatta gelişme dönemi içerisinde hasta açısından semptomlar oluşturmaması veya sağlığını risk etmemesi durumunda uzmanlar tarafından tedavisi için cerrahi müdahale kararı alınmaz. Hatta günümüzde yumurtalık kistleri ile ilgili olarak dünyada genelinde yoğun şekilde tedavi uygulamaları yerine takip tercih edilir. Çünkü over kistleri genel olarak iyi huylu oldukları gibi kişi açısından ciddi semptomlara yol açmadan kendiliğinden erir ve sorunun çözülmesini sağlar. Vücudun olağan işleyişi içerisinde yumurtalık kisti kendiliğinden gider. Bu nedenle de uzmanlar doğrudan cerrahi müdahalelerde bulunmayı tercih etmez.

Yumurtalık Kisti Tanısı ve Tedavisi İçin Nereye Başvurulmalı?

Over kistlerine ilişkin olarak bayanların çok sık şekilde karşı karşıya kalması nedeni ile en sık sorulan soruların başında yumurtalık kisti için hangi bölüme gidilir sorusu gelir. Yumurtalık kistinin belirtilerini yaşayan hastaların, kendisinde over kistinin olma olasılığına ilişkin olarak somut bir kontrol için ‘Kadın Doğum Uzmanlığı’ dahilinde başvuruda bulunması gerekir. Bayanlarda üreme ve cinsel bölgeyi konu edinen bir kadın hastalığı olması nedeni ile kişilerin kadın doğum uzmanına başvuru gerçekleştirmesi gerekmektedir. Over kistinin belirtileri ortaya çıkması doğrudan bu rahatsızlığa işaret etmiyor olabilir. Bunun neden ise bu bölgede kadın hastalıkları ile ilgili olarak ortaya çıkan belirtilerin önemli düzeyde birbirine benzerlik göstermesidir. Bu sebeple de en doğru ve en somut verilerin alınabilmesi için kadın doğum uzmanı tarafından gerçekleştirilecek pelvik ultrason ve MR gibi görüntüleme teknolojileri ile yapacağı kontroller ile tanısı doğru şekilde koyulabilir.

Yumurtalık Kisti İçin Tedavi Zorunlu mu?


Yumurtalık kisti tanısı

Pek çok farklı yapıda olabilen over kistleri ile ilgili olarak merak edilen konulardan birisi de kesinlikle her yumurtalık kistine ameliyat müdahalesi gerekli olup, olmadığıdır. Günümüzde tıbbi dünyada gözlemlenen vakalarda yumurtalık kistinin kendiliğinden yok olduğu da biliniyor. Bu yüzden de her over kistine yönelik olarak cerrahi ya da ilaç tedavisi uygulanmasına gereklilik bulunmamaktadır. Bu noktada önemli olan husus, hastanın düzenli kontroller ile over kistinin büyüme ve etki alanı gibi faktörlerinin gözlenmesidir. Bu takip süreci içerisinde kistin ne kadar büyüdüğü, hastada ne gibi şikayetlere yol açtığı, kanser riski olup, olmadığı ve farklı rahatsızlıkları tetikleyip, tetiklemediği kontrol edilir. Söz konusu takip süreci içerisinde kontroller için kadın doğum bölümüne gidilir.

Yumurtalık kistleri genel olarak yapısal nitelikleri dolayısı ile diğer kist tiplerinden farklı olarak kendiliğinden geçer. Hastanın düzenli kontroller ve sağlıklı yaşam standartlarını benimsemesi ile yumurtalık kisti kendiliğinden geçer mi sorusu da sıklıkla gündeme gelir. Bu tip kistlerin temel yapısı gereğince zaman içerisinde kendiliğinden geçmesi söz konusudur. 

Yumurtalık Kisti Ne Kadar Sürede Geçer?

Over kistlerinin tedavisi için her zaman cerrahi müdahale gerekmez. Yumurtalık kistinin temel olarak iyi huylu olması ve kendiliğinden geçebilecek bir yapıda olması nedeni ile uzman kadın doğum doktorları tarafından ilk olarak hastanın 1 aylık takip altına alınması önerilir .Genellikle adet dönemindeki etkileri ile olağandışı durumları ile kendisini gösteren bir rahatsızlık olması ile beraber uzmanlar tarafından 1 aylık süre tanınıt. Bu süre içerisinde de hastadaki over kistinin büyüme ve etki gelişimi kontroller ile takip edilir. Eğer 1 aylık süreç sonunda yumurtalıktaki kistin kendiliğinden geçmiş ise herhangi bir tedaviye gerek kalmaz. Ancak geçmemiş ise uzman doktor tarafından hastadaki kistin durumuna göre önce ilaç tedavisi ve daha ilerleyen aşamalarda (acil durumdaysa hemen) ‘Laparatomi’ ve ‘Laparoskopi’ gibi farklı ameliyat teknikleri ile tedavisi sağlanır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle