Yumurtalık Kistinin Nedenleri ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Bayanlarda genel olarak üreme dönemi içerisinde görülebilse de her yaşda görülme imkanı bulunan yumurtalık kistinin oluşmasına neden olan faktörler ve yumurtalık kistinin kullanılan tedavi yöntemleri.

Yumurtalık Kisti


Over kisti

Yumurtalık kistleri bayanlarda yaygın olarak görülen kist türlerinden birisidir. Kadın hastalıkları arasında sıklıkla karşılaşılan yumurtalık kistleri tıp dünyasında over kisti olarak da açıklanır. Genel olarak üreme çağında olan bayanlarda görülse de yaş sınırı olmadan her yaş grubunda görülebilen bu kist tipinin ilk evrelerinde belirtiler olmasa da ilerleyen gelişimi çerçevesinde vücudun bu bölgesinde ortaya çıkartacağı yüksek baskı ve tahribat etkisi ile vücutta çeşitli semptomların görülebilmesi mümkün olur. Ayrıca yumurtalık kistlerinin neredeyse 90% oranındaki kısmının iyi huylu olduğu biliniyor. Yine de her ihtimale karşı hastaların kist oluşumundan şüphe duymaları halinde en kısa süre içerisinde gerekli olan testleri yaptırmaları öneriliyor.

Yumurtalık Kisti Nedenleri

Öncelikle kistler, vücudun farklı noktalarında, farklı etkenlere bağlı şekilde meydana gelen içeriğinde sıvı yoğunlukta maddeler barındıran ve ince duvar yapısına sahip olan yapılardır. Zaman içerisinde bulundukları noktada büyüme ve genişleme kaydederek, çevresindeki dokuların ve hücrelerin zarar görmesine neden olabildiği gibi kimi zaman kanserli hücre yapısına dönüşme eğilimi göstererek, modern çağın en tehlikeli sağlık sorunlarından birisiyle karşı karşıya kalınmasına neden olur. Bu kapsamda bayanlarda sık şekilde görülebilen ancak çoğu zaman tedavisi için müdahale gerekliliği söz konusu olmadan, sadece düzenli kontrolleri ile takibinin yapıldığı yumurtalık kistlerinin nedenleri arasında ilk sırada yumurtalıkta bulunan yumurta hücresinin çatlamaması nedeniyle meydana gelir. Yani bayanların yumurtalıklarında bulunan ve her ay düzenli olarak gelişim kaydederek, belirli bir seviyede çatlayarak içerisindeki folikülleri bırakan yumurta hücresi, modern toplumda ‘adet dönemi’ olarak isimlendirilen fonksiyonu yerine getirir. Ancak bazı kişilerde bu yumurta hücresinin çatlamaması ve gelişiminin/büyümesinin meydana gelmesi sonucunda yumurtalıkta kist oluşumu söz konusu olur.

Bayanlarda sıklıkla görülen polikistik over kistleri ileri evrelere ulaşmadığı sürece genel olarak bayanlarda ciddi rahatsızlıklara yol açmaz. Ayrıca meydana geldiği ilk dönemler içerisinde belirtiler ortaya koymamasından dolayı hastanın kişisel olarak tespit etmesi zordur.

Yumurtalık Kisti Tanısı

 Yumurtalık kistleri ilk aşamasında belirtiler ortaya koymaz. Ancak kistin ilerleyen aşamalarında adet düzensizlikleri, adet döneminin şiddetli ağrılara yol açması, yüksek kanama, vücutta leke oluşumu ve kısırlık gibi belirtiler ortaya koyabilir. Over kistinin meydana gelmesinin ilerleyen evrelerinde ortaya çıkan bu semptomlar tanısı açısından önemli etki oluştursa da pek çok kadın hastalığında da benzer belirtiler söz konusu olması nedeni ile uzman hekime başvurulması gerekir. Bu doğrultuda da polikistik over kistinin tanısı için MR ve ultrasongrafi gibi görüntüleme sistemleri ile birlikte kan testleri gibi müdahaleler gerçekleştirilir. Bu müdahaleler ile over kistleri ile ilgili olarak en sık gündeme gelen kist kanser olur mu sorusunun yanıtı da bulunabilir. Bu testler ile kistin kanser yapısına/hücresine sahip olup, olmadığı belirlenebilir.

Yumurtalık kistlerinin yaklaşık 90% oranı iyi huylu yapıdadır.

Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri


Yumurtalık kisti tedavisi

Yumurtalık kistinin meydana gelmesi durumunda doğrudan cerrahi müdahalelerde bulunulmaz. Çünkü dünya genelinde polikistik yumurtalık kisti söz konusu olan bayanların sayısı oldukça yüksekken, bunların sadece bir bölümünde cerrahi müdahale gerekliliği bulunur. Bu doğrultuda da çeşitli nedenlere bağlı olarak meydana gelen polikistik yumurtalık kistlerinin öncelikli olarak kanser hücresi barındırıp, barındırmadığı kontrol edilir. Daha sonra büyüme ve gelişim süreci takip altına alınır. Bunun içinde düzenli aralıklar ile kontroller ve testleri gerçekleştirilir. Eğer poliskistik yapının hastada ciddi şikayetlere yol açması ya da bölge için risk teşkil ederse cerrahi müdahale kararı uzman doktorlar tarafından alınabilir.

Yumurtalık kisti tedavisi çerçevesinde uygulanacak ameliyat müdahaleleri 2 farklı teknikte uygulanabilir. Yumurtalık kisti ameliyatı müdahaleleri çerçevesinde günümüzde laparoskopi ve laparatomi şeklinde iki farklı müdahale uygulanır. 

Laparoskopi ile Yumurtalık Kisti Tedavisi

Bu yöntem kanser yapısına sahip olmayan, ileri seviyede risk teşkil etmeyen polikistik over kistleri için uygulanır ve temelde endoskopi yöntemini kullanır. Hastanın karın bölgesinde açılacak 1 ya da 2 kesik yardımı ile kiste ulaşılarak, endoskop olarak belirtilen özel ekipman ile kistin alınır. Bu operasyonlar son derece basit olduğu gibi hastanın birkaç saat içerisine kendisine gelmesi ve en fazla 24 saatlik hastane yatışı sonrasında gündelik yaşamına dönüş yapabilmesi mümkündür. Bu müdahaleler sonrasında hastada omuz ağrısı şeklinde komplikasyonlar yaşanabileceği gibi kesiklerin olduğu noktalarda çok ufak ve belirsiz izlerin kalması da mümkün olabilir.

Laparatomi ile Yumurtalık Kisti Tedavisi

Modern yüzyıl tıp dünyasında uzmanlar tarafından polikistik over kisti tedavisi için pek de tercih edilen bir yöntem değildir. Her geçen gün daha az oranla uygulanan bir cerrahi müdahale yöntemi olan laparatomi müdahaleleri, ağırlıklı olarak ya çok ciddi riskler teşkil eden polikistik için ya da kanser yapısına sahip olan kistler için uygulanır. İyileşme süreci fazlasıyla uzun olabildiği gibi hastanın, hastanedeki yatış süresinin 7 ile 10 günü bulabilmesi mümkün oluyor. Ayrıca hastanın sağlık durumuna göre özellikle kanser riski söz konusu ise yumurtalıkta bulunan kistin alımı sırasında, doğrudan komple yumurtalığın alımı da gerçekleştirilebilir. Ancak bu uygulama oldukça düşük seviyededir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle