Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri ve Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kisti çok büyük boyutlara ulaşması sonucunda kistin basıncı sonucunda patlama riski bulunmaktadır. Kanama ve şiddetli ağrı olması durumunda hasta ameliyat edilmelidir.

Yumurtalık Kisti Patlaması


Yumurtalık Kisti 

Bayanların yumurtalıklarında meydana gelen over kistler ya da çikolata adı verilen kistlerin bulunduğu bölgede kist duvarının yırtılması sonucunda kistin içerisinde ki sıvının karın içerisine dağılması sonucunda kist yırtılması sonucu meydana gelecektir. Yumurtalık kistlerinin patlaması çok sık patlama olarak meydana gelen bir durum değildir. Fakat az bir ihtimal bile olsa kistin patlama ihtimali bulunmaktadır. Kistin patlaması belli bir büyüklüğe ulaşması sonucunda duvarlarının zayıflaması sonucunda oluşacağı gibi ya da daha sonradan patlama meydana gelebilir. Ayrıca şiddetli ağrılara yol açacak bu durum sonucunda kişiler rahatsız olması görülecektir. Kistin patlaması yaşanacak herhangi bir travma sonucunda da meydana gelebilir. Bu gibi durumlar sonucunda kist yırtılması sonucunda içerisinde ki sıvının karın içerisine akması sonucunda bir takım belirtiler ortaya çıkacaktır.

Yumurtalık Kisti Patlaması Belirtileri

Over üzerinde meydana gelen kistler oluşması durumunda yumurtalık içerisinde gelişecek olan kist patlaması neticesinde yumurtalık üzerinde bulunan kistin içerisinde oluşan sıvı karın içerisine akacaktır. Bu durumda da enfeksiyon gelişecek ve hastaların sıklıkla enfeksiyon gelişimine neden olacaktır. Kistin yırtılması sonucunda patlama meydana gelirse kasık ağrısı şiddetli bir şekilde oluşacaktır. Ayrıca sıvının karın içerisine dolması sonucunda organların yapışması da söz konusu olacaktır. Kistin patlaması durumunda acil bir şekilde hastaya müdahale edilmesi gerekecektir. Bunun dışında ise over kisti oluşması ve yırtılması sonucunda da şu belirtiler meydana gelecektir:

  • Aşırı kanama;
  • Yüksek ateş;
  • Kusma;
  • Mide bulantısı;
  • Keskin bir ağrı;
  • Enfeksiyon;
  • Titreme.

Karın bölgesinde ciddi bir şekilde enfeksiyon gelişmesine neden olabilecek bir sorun oluşturabilir. Pelvis bölgesinde meydana gelecek olan kistin patlaması sonucunda enfeksiyon gelişebilir. Bu durumda yukarıda yazılan belirtiler oluşması sonucunda bir an önce acil servise gitmesi gerekmektedir. Kistin patlaması sonucunda bayanların tüplerinde ya da diğer organlarda yapışması görülecektir. Bu gibi durumlar olması etkilenen bölgenin çok zarar görmesine neden olacağı gibi tüplerin yapışması sonucunda kadınlarda kısırlık oluşmasına neden olacak ve bu durumda da bayanların gebe kalma ihtimalinin de azalmasına neden olacaktır.

Bazı bayanlarda meydana gelen yumurtalık kistinin yırtılması sonrasında, kanama durmayabilir. Bu kanamanın durmaması sonucunda mutlaka hastanın tedavisi yapılması için hastaneye gitmelidir.

Yumurtalık Kisti Patlama Nedenleri

Over kistleri çok sinsi bir şekilde ilerleyecek yavaş büyümesi ile bilinmektedir. Over kistlerinin büyümesi sonucunda basınç artması neticesinde çikolata kistinin patlaması söz konusu olabilir. Bunun gibi nedenlerden dolayı büyüklüğünün artması sonucunda meydana gelebilir. Ayrıca over kistlerinin bazı kişilerde olması durumunda egzersiz yaparken de patlaması söz konusu olacağı gibi aynı zamanda da bayanların cinsel ilişki sırasında da kistin patlaması gibi bir durum gelişebilir. Bu kistler muayene esnasında yapıldığı sırada kistin patlamasına da neden olacak bir durum meydana gelebilir. Kist patlaması durumunda hastanın çok ciddi ağrısının olmasına neden olacaktır. Hastalar bu ağrının daha çok bıçak batması gibi bir durumun olmasına neden olduğunu belirtmektedir. Bu acı kişilerde çok keskin olacaktır. Ayrıca kist sonucunda kanamanın aşırı olması ve ağrılar oluşması görülür. Bu belirtileri bayanlarda patlama gerçekleştikten sonrasında kendiliğinden yok olacaktır.

Yumurtalık Kisti Patlaması Tedavisi

Over kistlerinin oluşması durumunda genel olarak bayanların kistinin sağ ya da sol over kısmında meydana gelmesi sonucunda ağrı o bölgede patlaması sonucunda yoğun bir şekilde hissedilecektir. Bu ağrının oluşmasının nedenleri arasında meydana gelecek olan kist patlaması sonucunda belirtileri kistin patlaması nedeniyle oluşmayacaktır. Kistin patlaması sonucunda kist içerisinde yer alan sıvı ve diğer maddelerin karın içerisine akması sonucunda vücut reaksiyon geliştirecektir. Bu durumda aşırı bir hassaslık oluşacaktır. Dokunulduğu bölgede çok keskin bir ağrı oluşur. Daha sıklıkla meydana gelecek olan kistlerin yırtılması sonucunda çok büyük boyutlu olması sonucunda kistler de yırtılma meydana gelecektir. Kistin patlaması durumunda içeriye akan sıvının bazı durumlarda cerrahi müdahale ile temizlenmesi gerekmektedir. Aksi takdirde kadınlarda meydana gelen bu sorun karşısında ciddi komplikasyonların oluşmasına neden olacak bir durum meydana gelebilir. Kist patlaması sonrasında ağrı olur mu diye sıklıkla sorular gelmektedir.

Kist patlaması sonucunda çok keskin ve şiddetli ağrılar yaşanacaktır.

Yumurtalık kistinde patlama meydana gelmesi durumunda bazı zamanlarda bayanlarda şiddetli bir kanama yaşanması da görülecektir. Bu kanama yoğun olması durumunda kişilerin hayatını tehdit edecek olan durumların olmasına neden olabilir. Kanama hastanın şoka girmesine bile neden olacak durumlar oluşmasını sağlar. Bunun sonucunda kanamayı durdurmak için hastanın bir an önce vakit kaybetmeden ameliyata alınması gerekecektir. Hastanın kanamasını durdurmak için ameliyat ile müdahale sırasında bazı kistlerin yumurtalıklara zarar vermesi sonucunda kanamanın meydana geldiği yumurtalığında alınması gerekebilir. Bu ameliyat laparoskopi yöntemi ya da açık ameliyat uygulanarak hastanın ameliyatının yapılması söz konusu olacaktır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 5,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle