Yumurtalık Kisti İçin İbrahim Saracoğlu’dan Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Kadınlarda bulunan, üremeyi sağlayan yumurtalıklarda oluşan kistler için gerekli tedaviler ve beslenme şekilleri mümkündür. Yumurtalık kisti tanısı için gerekli muayene ve görüntülemeler yapılmalıdır.

Yumurtalık Kisti


İbrahim Saracoğlu

Yumurtalık, kadınların ergenlik çağında, adet döngüsünü düzenleyen hormonların salgılanması ve üreme için her adet başlangıcından 12-14 günlük dönem sonrasında yumurta üretmekle görevli, karın alt boşluğunda bulunan organdır. Sağ ve sol yumurtalık olmak üzere iki tanedir ve tüplerle rahme bağlanır. 

Yumurtalık kisti ise, yumurtlama ve çatlama döneminden sonra yumurtalık bünyesinde kalan yapının değişim göstererek kaybolmaması nedeniyle ortaya çıkan oluşumlardır. Genellikle iyi huyludurlar. 

Polikistik Over Sendromunda Tedavi

Polikistik over, bir tür hormonal bozukluk olması nedeniyle kişiye muayene ve tetkikler sonucunda kistin büyüklüğü, hastanın yaşı, medeni durumuna göre bitkisel – tıbbi tedavi veya cerrahi tedavi seçenekleri sunulabilir. 

Kistler ilk başlarda belirti vermeyebilir ve yukarıda sayılan belirtilerden hiç biri görünmeden varlığını sürdürebilir. Sıradan yapılan bir kadın doğum ultrason muayenesinde kistlere rastlanabilir. Belirtilerin görüldüğü ve bir kadın hastalıkları ve doğum polikliniğine başvurduktan sonra yapılan muayene ve ultrason görüntülemesinde kistin durumuna göre takip, ilaç tedavisi ya da cerrahi tedavi önerilmektedir. 

Kistlerin takibi önerildiği taktirde, belirli periyodlarda yapılan muayenelerde kistin boyutu ölçülür ve boyutlarının karşılaştırılması yapılır. Kist giderek büyüyor ve hastaya verdiği rahatsızlık artıyorsa bir sonraki aşama bitkisel – tıbbi tedavidir. 

Kistler Neden Tehlikelidir?

Kistlerin zamanla büyümesi ve kapsülünü yırtıp patlaması karın boşluğu içerinde iç kanamaya, iltihaplanmaya ve peritonite (karın zarı iltihabı) neden olur, tablo kötü seyredebilir. Ayrıca kısırlığa da yol açabilen bu oluşumlar yumurta kalitesini önemli ölçüde etkilemektedir.

Prof. Dr. İbrahim SARAÇOĞLU Tavsiyeleri

Sarı Kabuklu Soğan Kürü

  • 1 adet yemeklerde kullanılan sarı kabuklu soğan,
  • 2 su bardağı kaynayan arıtılmış su

Kabuğu soyulmuş soğan 4′ e bölünüp kaynayan suyun içinde 5 dakika daha kaynatılır ve ateşten alınır. 

Hazırlanan kür öğlen ve akşam yemekten önce 1 su bardağı bardak tüketilir. İki hafta her gün uygulandıktan sonra bırakılır. 

Soğan kürünün adet dönemlerinde kullanılmasının herhangi bir zararı yoktur. En etkili tedavi zamanı ise adet bittikten sonra 7. gün kullanılması uygundur. Kürü uyguladıktan sonra ikinci regly olmadan 9-10 gün önce 5 – 7 gün Uygulanır. Kür uygulanmaya başlandıktan 2-3 gün akıntıların arttığı görülebilir ki bu beklenen bir durumdur. 

Dişi Aslan Pençesi Çayı

  • 1 tutam dişi arslanpençesi otu,
  • yarım litre kaynamış su

Arslanpençesi ocakta kaynayan suyun içine koyulur ve 10 dakika kısık ateşte demlenmesi sağlanır. 10 dakika dolduktan sonra sudan çıkartılır ve süzgeçten geçirilir. (Kesinlikle suyun içerisinde ot bekletilmez.)

Hazırlanan çay gün aşırı olacak şekilde yemekten 1 saat sonra günde 1 bardak tüketilir ve 45 gün boyunca devam edilir. 

Demleme süresi aşılmamalı ve çay mutlaka süzülmelidir. Hazırlanan çay buzdolabında cam bir kapta en fazla 3 gün muhafaza edilebilir. Yani hazırlanan yarım litrelik sudan 2 doz kullanıldıktan sonra atılmalıdır. Tazesi hazırlanarak kullanıma devam edilmelidir. 

Kuru İncir Kürü

Polikistik over nedeniyle infertilite yaşayan (kısırlık) kadınlarda yukarıda tarifi verilen soğan kürüne ek olarak kürü incir kürünü de yapmasında fayda vardır. Kadınların soğan kürü ile polikistik over rahatsızlığı ortadan kaldırılırken, incir kürü ile de yumurtaların kalitesi eski düzeye getirilmektedir. 

Soğan kürüyle beraber yapacağınız bu bitkisel kür için;

  • 14-15 adet kuru incir
  • 1 litre su

malzemeleri yeterli olacaktır. 

Hazırlanışı: Ocakta hali hazırda kaynamakta olan içme suyunun içerisinde incirler atılır ve yirmi dakika tencerenin ağrı kapalı kaynatılır. Ocaktan alındıktan sonra soğumaya bırakılır. 

Uygulama: Kaynayan incir suyunu öğünlerden önce içilebilecek kadar iki ya da üç eşit parçaya bölünerek 20 dakika önce içilmesi gerekmektedir. 

Kist Ağrısı İçin Analjezik Dışı Yöntemler

Polikistik over sendromunda kasıklarda ağrı ve baskı hissi olabilmektedir. Bu nedenle ağrı kesici almadan da ağrıyı hafifletecek yöntemler vardır. 

  1. Papatya çayı, sakinleştirici ve ağrı kesici özelliğinden dolayı bu tür ağrılarda kullanılabilir. Bir tatlı kaşığı kurutulmuş papatyayı kaynatılmış bir su bardağı suda demleyerek şekersiz şekilde tüketildiğinde yaklaşık 1- 1.5 saat sonra etkisi görülecektir. Ayrıca var ise bir kaç dilim taze zencefil ağrı kesici, gevşetici özelliğinden dolayı çayın içerisine eklenip tüketilebilir. 
  2. Kasık bölgesine soğuk su torbası ya da buzluğa atılan bir soğuk uygulama jeli uygulamak da iyi gelecektir. Soğuğun sinirler üzerinde uyuşturucu etkisi vardır ve ağrı daha az hissedilir.  Sıcak su uygulaması kist üzerinde olumsuz etkileri olabileceğinden önerilmez.

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle