Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Yapılır? Hangi Tedavi Yöntemleri Uygulanır?

Bayanlarda yaygın olarak görülen ve yaklaşık 90% oranında iyi huylu olan yumurtalık kistinin tanısı ve gerekli tedavi yöntemleri ile birlikte yumurtalık kisti ameliyatı sonrası iyileşme sürecine dair.

Yumurtalık Kisti Tanısı Nasıl Koyulur?


Yumurtalık kisti

Modern toplum dünyasında bayanlarda çok sık görülen kadın hastalıkları arasında yer alan yumurtalık kisti, yumurtalıkta bulunan yumurtalık hücresinde çatlamanın olağan şekilde meydana gelmemesinden kaynaklı olarak yapının büyümesi sonucunda ortaya çıkar. Çoğu kist tipinde olduğu gibi yumurtalık kistinde de ilk evrelerde hasta açısından belirleyici belirtiler görülmez. Ancak ilerleyen evrelerinde hem bölgede hem de vücut genelinde ciddi seviyelerde rahatsızlıkların yaşanmasına neden olabilir. Bu kapsamda da ortaya çıkan belirtiler, yumurtalık kistinden şüphe duyulmasını sağlar. Çünkü bu belirtiler pek çok farklı kadın hastalığının belirtisi olabileceğinden uzman hekime başvurulması gerekir. Sağlık kuruluşlarında hastanın MR ve ultrasongrafi gibi görüntüleme teknikleri ile bölgedeki durumun gözlemlenmesi sağlanır. Ayrıca kan testleri gibi çeşitli testler sayesinde de hem over kisti tanısı hem de söz konusu kistin kanser hücresi içerip, içermediğinin tespiti sağlanır.

Yumurtalık Kisti Tedavi Yöntemleri

 Yumurtalık kistleri yüksek oranda iyi huylu oldukları gibi genel olarak belirti de ortaya çıkarmaz. Bu durumda yumurtalıkta meydana gelen over kistinin hasta açısından herhangi bir şikayete yol açmaması söz konusu olur ki bu gibi durumlarda uzman doktorlar tarafından tedavisi için cerrahi müdahale tercih edilmez. Ancak bölgede bulunan kistin alınması gerekliliği söz konusu olduğu zaman ameliyat ile alımı gerçekleştirilir. Hastada semptomlara ve şikayetlere neden olmayan, kanser yapısı içermeyen ve aynı zamanda da bölge açısından risk teşkil etmeyen over kistleri tedavisi için genel olarak çeşitli hafif nitelikli ilaç tedavileri önerilebileceği gibi düzenli kontroller ile sadece takibinin yapılması tercih edilir. Bu takip dahilinde kistin büyüme ya da semptom oluşturmaya başlaması gözlemlenir ve sonucunda gerekli olduğu kanaatine varılırsa tedavisi için kistin bölgeden çıkartılmasını temel alan ameliyat müdahalelerinde bulunulabilir. Yumurtalık kisti tedavi edilmezse ilerleyen evrelerde hasta açısından kanser başta olmak üzere pek çok kadın rahatsızlığı  yaşanmasına neden olabilir. Özellikle de üreme çağında görülen bir rahatsızlık olması sebebi ile de kısırlık gibi bir semptom ortaya çıkartılması nedeni ile düzenli kontrol yapılmalı ve gerekli olan zamanda cerrahi müdahaleler ile alınması gerekir. Basit kist vakaları ile ilgili olarak uzmanlar tarafından cerrahi müdahale uygulaması ilk aşamada tercih edilmez.

Yumurtalık Kisti Ameliyat Yöntemleri

Her yumurtalık kisti tedavisi için ameliyat uygulanmaz. Öncelikli olarak hastada polikistik over kistlerinin uygun şartları oluşturması gerekmektedir. Çünkü polikistik over kistlerinin tedavisinde kist görüntüleme teknikleri kullanılarak karakterine ilişkin bilgi alınır ve beraberinde de hastanın yaş grubu dikkate alınarak, uygulanacak tedavi yöntemine karar verilir. Basit yapıda bulunmayan veya hasta açısından risk teşkil eden polikistik over kistlerine ilişkin olarak;

  • Laparaskopi
  • Laparatomi

şeklinde iki farklı cerrahi müdahale gerçekleştirilir.

Laparaskopi ile Over Kisti Ameliyatı

Görüntüleme sistemleri ile polikistik over kistler kontrol edilir. Bu kontrol işlemleri sonrasında hastadaki polikistik yapının kanserli hücre içerip, içermediği kontrol edilir. Çünkü laparaskopi müdahaleleri basit yapıda olan ve hasta açısından ciddi riskler teşkil etmeyen polikistik over kistlerine yönelik olarak uygulanmaktadır. Bu müdahalelerde hastanın karın bölgesinden basit polikistik yapıya ulaşılır. Bunun içinde karın bölgesinde gerekli olduğu boyutlarda ve sayıda kesikler açılır. Bu kesiklerden endoskop isimli teknolojik yapıdaki bir ekipman sokularak, kiste ulaşılır ve yerinden çıkartılır. Son olarak yeni nesil dikiş müdahaleleri ile kesiklerin kapatılmasından sonra hasta birkaç saat sonra beslenme ihtiyaçlarını dahi karşılayabilir duruma gelebilir. Ancak kontrol amaçlı olarak hasta 24 saat kadar gözlem altında tutulur. Bu sayede de hasta normal hayatına ertesi gün dönebilir.

Laparatomi ile Yumurtalık Kisti Ameliyatı

Günümüzde artık pek fazla tercih edilmeyen bir polikistik over kisti ameliyatı olan laparatomi ağırlıklı olarak hastadaki kistin kanserli yapıya sahip olması ya da kısırlık gibi çok ciddi riskleri taşıyor olması durumnda gerçekleştirilir. Hastadaki basit olmayan tüm kistler için uygulanan laparatomi müdahaleleri çok daha uzun bir iyileşme sürecine sahiptir.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavisi

Her yumurtalık kisti için yapılan kontrol uygulamaları ardından cerrahi müdahale uygulanmaz ve takibine karar verilir. Bu basit yapıda olması ve risk teşkil etmemesi nedeni ile uzmanlar tarafından takip altına alınan over kistlerine ilişkin olarak bitkisel tedavi uygulamalarından da faydalanılabilmesi mümkündür. Özellikle de bitkisel tedavi konusunda günümüzde uzman doktorların hazırladıkları kürler bulunur.

İbrahim Saraçoğlu Yumurtalık Kisti İçin Soğan Kürü


Soğan kürü

Bitkisel tedavi alanında dünyanın en önemli uzmanlarından birisi olan İbrahim Saraçoğlu tarafından, dünyada yaygın olarak kadınlarda görülen yumurtalık kisti bitkisel tedavisi için tamamen doğal bir soğan kürü tarifi hazırlanmıştır.

Gerekli Malzemeler

  • Yemeklik Soğan (1 adet/yemeklik olmalı),
  • Klorsuz su (2 su bardağı/kaynamış),

Hazırlama

Sadece yemeklik soğan(kırmızı ve mor gibi farklı soğan tipleri olmaz) olmasına dikkat edecek şekilde 1 adet soğan kabuklarından iyice soyularak, 4 parçaya ayrılır. Daha sonra önceden kaynatılmış olan 2 su bardağı klorsuz su içerisine alınarak, içerisinde yaklaşık 5 dakika kadar daha kaynatılması gerekir. Süre sonunda soğan kürü yumurtalık kisti bitkisel tedavisi için hazır hale gelir.

Nasıl Kullanılmalı?

Gün içerisinde hazırlanan soğan kürünün, sabah öğünü haricinde tüm öğünlerden (öğle ve akşam) önce 1 bardak olacak şekilde tüketilmelidir.

Ne Kadar Uygulanmalı?

Basit yapılı yumurtalık kisti ile ilgili olarak uygulanan bir bitkisel tedavi olması nedeni ile İbrahim Saraçoğlu’na göre 15 günlük periyotta kullanılması gerekmektedir.

Soğan kürünün 15 günden uzun süre düzenli şekilde tüketilmemesi gerekir. Ayrıca soğan alerjisi gibi reaksiyon risklerine göre uzman doktor kontrolünde olmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle