Yumurtalık Kisti Belirtileri, Nedenleri ve Tedavi Yöntemleri

Yumurtalık kistinin birçok çeşidi bulunmaktadır. Genellikle iyi huylu olur. Büyümesi sonucunda kist ağrı, adet düzensizliği gibi belirtileri olacak ve tedavisi yapılmalıdır.

Yumurtalık Kisti


Yumurtalık Kisti Ultrason Görüntüsü

Yumurtalık kistleri oluşması kadınların üreme sisteminde meydana gelen ve yumurtalıklarında içerisi sıvı dolu olan keseciklerin oluşması bazen görülebilir. Bayanlarda sıklıkla meydana gelen bu kistler bayanların ergenlik sonrasında sıklıkla görülecektir. Menopoz öncesinde oluşacağı gibi sonrasında da ortaya çıkacak kistler oluşacaktır. Bu kistlerin birçoğunun semptomları olmayacaktır. Birçok kist iyi huylu olmaktadır. Kistlerin basınç oluşması sonucunda karın bölgesinde ağrının olması ve pelvik kısmında ağrı olmasına da neden olacaktır.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Kistlerin çoğunluğu belirti vermese de bu kistler kendiliğinden geçmeyip, büyümeye devam etmesi sonucunda belirti vermeye başlayacaktır. Bu kistler pelvik ağrısı olması ya da şiddetli olarak karın ağrısının oluşması durumunda ortaya çıkacaktır. Belirtilerin oluşması ağrının dışında şunlar olacaktır:

 • Karnın alt bölgesinde ağrı;
 • Egzersiz yaparken ya da cinsel ilişki sırasında ağrı;
 • Adet düzensizliği;
 • Bağırsaklara yapacak olduğu baskı sonucunda kabızlık;
 • Mesaneye baskı uygulaması sonucunda sık sık idrara çıkma;
 • Karın bölgesinde meydana gelen şişkinlik;
 • Hazımsızlık;
 • Mide bulantısı, ekşime;
 • Kusma;
 • Taşikardi;
 • Tansiyon düşüklüğü;
 • Kilo kaybı;
 • Lenfadenopati.

Kist oluşması durumunda sıklıkla bayanlarda bu belirtiler over kisti sonucunda oluşacaktır. Bayanlarda over kisti nedir sorusu akıllara gelmektedir. Bunun sonucunda nadiren de olsa bazı bayanlarda kötü kokusu olan bir akıntı meydana gelecektir. Kistin patlama riski bulunmaktadır. Bu durumda hastalarda kanama meydana gelir.

Yüksek ateş görüleceği gibi aynı zamanda da titreme ve şok geçirme gibi sorunlar oluşmasına da neden olacak durumlar gelişebilir.

Yumurtalık Kisti Çeşitleri

Kadınlarda yumurtalıklarında meydana gelen kist sağ yumurtalıkta ya da sol yumurtalıkta oluşacağı gibi nadiren her iki yumurtalık üzerinde de gelişecektir. Bunlar daha sıklıkla folikül kist ortaya çıkacaktır. Folikül dokusu oluşması durumunda folikül kesesi her adet döneminde çatlayacak ve yumurta bırakacaktır. Fakat folikül kist çatlamaması durumunda içerisinde sıvı birikmeye başlayacak ve bunun sonucunda da kistin içerisinde sıvı dolacaktır.

Dermoid kist oluşması da yumurtalıklarda meydana gelecek kistler arasında olmaktadır. Dermoid kistler içerisinde sıvı barındırmayacaktır. İçerisinde saç telleri, yağ dokusu, tırnak, diş gibi dokuların oluşmasına neden olacak ve dışı bir duvarla kaplı olacaktır.

Kistadenom gelişmesi de oluşacaktır. Bunlar yumurtalıkların dış yüzeyinde gelişecek olan içerisinde sıvı dolu olan keseciklerdir. Kanserli doku değildir. Büyüme eğilimi olacaktır.

İnklüzyon kistleri daha çoğunlukla kadınların geçirecek olduğu rahim ameliyatı sırasında rastlanacak kistler arasındadır. Mikroskopik boyutlarda olacaktır. Bu durumun oluşmasının nedenleri yumurtlama sonrasında cidar kısmının bütünlüğünde meydana gelecek bozulma sonucunda doku içerisinde germinal epitel hücresinin sıkışması sonucunda meydana gelecektir.

Çikolata kisti oluşması durumunda rahim dışında büyüme meydana gelecektir. Çikolata kisti denmesinin nedenleri arasında içerisinde sıvı berrak değildir. Kahverengi gibi koyu bir rengi olan kistler olmaktadır. Çikolata kistinin oluşma nedenleri arasında çevresel nedenler, bağışıklık sisteminde oluşan sorunlar, genetik oluşacak sorunlar gibi nedenlerden kaynaklanacaktır.

Polikistik over sendromu adı verilen kistlerin de oluşmasına neden olabilir. Bu durum küçük birden fazla kistin oluşmasına neden olacak ve yumurtalıkların büyümesi ile sonuçlanacak ve tedavisinin mutlaka yapılması gereken aksi takdirde komplikasyonların olmasına neden olur.

Yumurtalık Kisti Komplikasyonları

Yumurtalık kisti daha çoğunlukla iyi huylu olmaktadır. Bu kistler tedavi edilmeden kendiliğinden iyileşecektir. Bu kistlerin büyümesi sonucunda semptomları ortaya çıkacaktır. Birçok kist rutin olarak ortaya çıkacaktır. Yumurtalık kisti hastalıkları arasında oluşması durumunda yumurtalıkta torsiyon olması durumunda komplikasyonlar içerecektir. Yumurtalık kisti patlaması durumunda kanama meydana gelecektir. Yumurtalık dokusuna zarar verecek ve bu hastaların yaşamını tehdit edecek durumlar oluşturacaktır. Kişilerde komplikasyonları arasında şiddetli bir ağrının olması, hastaların patlaması durumunda iç kanama meydana geleceği gibi enfeksiyon gelişmesi de gelişecek durumlar arasında olacaktır.

Yumurtalık Kisti Tedavisi

Bayanlarda meydana gelen kistler menopoz öncesinde ya da menopoz sonrasında ortaya çıkması sonucunda ultrason görüntüsü ile tanısı konulacağı gibi bilgisayarlı tomografi çekimi ya da MR çekimi sonucunda da konulacaktır. Bunun sonucunda hastanın doğum kontrol hapları ile ilk olarak küçük kistlerin tedavisi yapılacaktır. Bunun dışında doğum kontrol hapları ile küçülmeyen kistler laparoskopi yöntemiyle kistler cerrahi tedavi ile olduğu yerden çıkartılacağı gibi aynı zamanda da over kistin çok büyük olması durumunda açık cerrahi yöntem uygulanarak da çıkartılması söz konusu olacaktır.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavisi

 • 1 tane kuru soğan;
 • 300 gram su.

Bayanlarda yumurta kisti oluşması sonucunda over bölgesinde meydana gelen kistlerin tedavisi için yapılacak olan bitkisel tedavi için beyaz kuru soğana ihtiyacınız olacaktır. Bunun için 300 gram su ve beyaz kuru soğan parçalanarak suyun içerisine atılır. Daha sonrasında kist tedavisinde yapılacak olan bitkisel kür için 15 dakika boyunca soğan suyun içerisinde kaynatılmalıdır. Ardından ılık olması durumunda sabah ve akşam günde iki defa olmak üzere bu kist tedavisi için tatlandırıcı madde atılmadan içilmelidir. Bu kürü 15 gün boyunca kullanmalı ve ardından 1 hafta ara verdikten sonra tekrardan başlanmalıdır.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle