Yumurtalık Kistine İyi Gelen Bitkiler ve Bitki Çayları

Yumurtalık kistine sahip olan bayanların bitkisel tedavi sonucunda kistin eridiği ve yok olduğu birçok bitkisel kür tarifi bulunmaktadır. Bunlar dulavratotu, andız otu ya da ceviz gibi bitkiler olmaktadır.

Yumurtalık Kisti Bitki Çayları

Bayanlarda yumurtalık kisti tanısı konulması durumunda kistin tedavisi için bayanların beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Sofra tuzunu olabildiği kadar azaltmalı ve bol miktarda sıvı tüketmesi tavsiye edilmektedir. Kişilerin sebze ağırlıklı beslenmeleri gerekmektedir. Özellikle de lifli sebzelere ağırlık vermesi gerekiyor. Birçok kişinin hayatı içerisinde olan bitkisel kürler de fayda sağlamaktadır. Özellikle de yiyecekleri arasında elma sirkesi, muz ve karides gibi yiyeceklere ayrıca lahana ve ıspanağa daha çok ağırlık vermesi kistin erimesini sağlayacaktır.

Dulavratotu Suyu

 • 100 gram dulavrat otu yaprakları;
 • 1 fincan su.

Dulavrat otunun yaprakları taze olmalıdır. Taze yaprakların temizlenmesi için yıkanmalıdır. Kist tedavisinde başarılı bir şekilde uygulanacak olan bu yolu yapabilmek için mutlaka sizlerin hayatınız içerisinde dulavrat otunu eksik etmemelisiniz. Yapraklar yıkandıktan sonra 5 dakika boyunca kaynar suyun içerisinde bekletilmelidir. Eğer topladığınız yer temiz bir yer değilse sirkeli suyun içerisinde de bekletebilirsiniz. Ardından sudan süzülür ve yapraklar blenderdan geçirilmesi gerekmektedir. Sulandırmak amacıyla 1 fincan su koymanız gerekmektedir. Günde 3 defa içmeniz kistin iyileşmesini sağlayacaktır.

Hastalığın tedavisinde uygulanacak olan dulavrat otu suyunu içmeniz yumurtalık kisti tedavisinde çok etkili olmaktadır. Dulavrat otunun ateş düşürücü özelliğinin yanı sıra tonik temizleme ve antioksidan olan bir bitki olmaktadır. Antikist oluşmasının önüne geçmektedir.

Kişilerin sindirim sistemine fayda sağlayacak ve uçucu yağların yok olması konusunda da etkili olmaktadır.

Bitkisel Çay Karışımı

10 gram kırlangıç otu;

 • 30 gram aloe vera yaprakları;
 • 10 gram aynısefa;
 • 10 gram pelin otu;
 • 20 gram ısırgan otu;
 • 30 gram sıvı bal;
 • 3 litre su.

3 litre suyun içerisine bal dışında olan bütün bitkiler konulmalıdır. 30 dakika boyunca kaynatılmalı ve içerisine bal ilave edilerek 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmaya devam edilmelidir. Ocağın altı kapatıldıktan sonra 2 saat boyunca demlenmesi beklenecektir. Günde 3 defa aç karnına içilmelidir. Kürü içtikten sonra herhangi bir şey yememeniz tavsiye edilmektedir. 3 litre suyu yaptığınız zaman kürü 3 gün içerisinde bitirmeniz gerekmektedir. Kullanım miktarı 1 su bardağı olmalıdır. Hastaların tedavisinde etkili olabilmesi için kadınlarına adetinin son günü bu küre başlamaları daha çok fayda sağlayacaktır. Ayrıca adet düzensizliğine de iyi gelecek olan bir bitkisel kür karışımı olmaktadır. Kür tarif ediliği ölçüde tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Özellikle pelin otunun alışkanlık haline getirilmesi söz konusu olacağından kürü 21 günden uzun süre kullanmamanız gerekmektedir. Yüksek tansiyon hastalarının, yaşı ilerlemiş insanların ve hamile bayanların bu kürü yapmadan önce mutlaka doktorlarına danışarak uygulamaları gerekmektedir.

Andız Otu ve Bal

 • 15 gram andız otu;
 • 2 su bardağı su;
 • 1 tatlı kaşığı bal.

2 su bardağı su kullanmanız ve 15 gram kadar andız otunun kökünü bu kür için kullanmanız gerekmektedir. Yarım saat boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ardından demlenmesi için bekleyin. Ağzınızı yakmayacak şekilde ılık olduğu zaman içerisine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir. Kürün yarısını sabah aç karnına kahvaltıdan 45 dakika öncesinde içmelisiniz. Geri kalan kısmı ise akşam yemeklerinden 1 saat sonra içmeniz son derece fayda sağlayacak olduğunu unutmamalısınız. Hamile ve bebeklerini emzirmekte olan annelerin bu kürü yaparken mutlaka doktorlarına tanışmaları gerekmektedir.

Ceviz ve Bal Karışımı

 • 4 tane orta büyüklükte ceviz içi;
 • 5 yemek kaşığı bal.

4 tane cevizin içi alınarak havanda dövülür. 5 yemek kaşığı bal bir kaba konulur ve üzerine havanda dövdüğünüz ceviz içi konularak macun kıvamına getirilene kadar karıştırılır. Her öğünden iki saat sonra 1 yemek kaşığı alınması gerekmektedir. Bu hazırladığınız macun bitene kadar kür uygulamasına devam etmelisiniz. Buzdolabında saklanmalıdır. Diyabet hastalarının tüketmesi sadece doktorlarına danışarak gerçekleştirilmelidir. Ayrıca cevize alerjisi olan kişilerin bu kürü uygulamaması gerekmektedir.

Aloe Vera Suyu ve Bal Karışımı

 • 4 tane aloe vera yaprağı;
 • 1 yemek kaşığı bal;
 • 2 su bardağı su.

Yumurtalık kistine iyi gelen bir karışım olmaktadır. Sizlerde de yumurtalık kisti tanısı konulması durumunda hastanın tedavisinin gerçekleşebilmesi için yapacağını 4 tane aloe vera yaprağı küçük parçalar halinde 2 su bardağı suyun içerisine konularak 45 dakika boyunca kaynatılması gerekmektedir. 30 dakika süresi içerisinde demlenmesi beklenir. Yapraklar çıkartılırken sıkılır ve içerisinde ki suyun akması sağlanır. İçerisine 1 yemek kaşığı bal ilave edilerek karıştırılır. Kürün ilk yarısını sabah aç karnına, kürün kalan kısmını da akşam yemekten 2 saat sonra içilmesi gerekmektedir. Bu kürü yapacağınız zaman adet dönemi içerisinde uygulamalı ve 15 gün boyunca küre devam etmeli ardından 5 gün boyunca ara vermeniz gerekmektedir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle