Yumurtalık Kisti Beslenmesi ve Bitkisel Tedavisi

Yumurtalık kisti tanısı konulan hastalar bitkisel kürler sayesinde kistlerin küçülmesi ve ayrıca beslenmesine dikkat ederek hastalığın tedavisini hızlandırabilirler.

Yumurtalık Kisti Beslenmesi

Yumurtalık kistleri oluşması sonucunda tanı konulması durumunda hastaların yememesi gereken bazı yiyecekler vardır. Bu yiyecekler arasında hastanın yağlı yiyeceklerden ve kızartılmış yiyecekler tüketmemesi gerekmektedir. Baharatlı ve işlenmiş gıdalar her zaman için sakıncalı olacaktır. Bunları tüketmek hastalığın iyileşmesinde etkili olmayacaktır. Hastalığın tedavisinde sağlıklı olan gıdalar tüketilmelidir. Siyah çay tüketimi tavsiye edilmemektedir. Kafeinli içecekler ve asitli yiyecekler tüketilmemelidir. Karbonatlı yiyecekler tüketmemelidir. Alkol kullanımı ve sigara içimi her zaman için sakıncalı olacaktır. Tüketmesi gereken yiyecekler arasında az yağlı yiyecekler tüketmelidir. Daha çok deniz ürünlerinde soğuk su ürünleri tüketilmesi gerekmektedir. Bunların yanı sıra hastalığın tedavisinde etkili olacak olan yiyecekler şunlardır:

 • Brüksel lahanası;
 • Patates;
 • Kabak;
 • Patlıcan;
 • Havuç;
 • Salatalık;
 • Pekmez;
 • Kuru soğan.

Daha çok hastaların hastaların tüketecek oldukları gıdalar arasında yiyecekleri arasında vitamin açısından zengin olan ve lifli meyveler ve sebzeler tüketilmesi gerekmektedir. Elma hastalığın tedavisinde her zaman için etkili olacaktır. Hastalar glisemik indeksi düşük olan gıdalar ile beslenmesi önerilecektir. Glisemik indeksi yüksek olan gıdalar kist tedavisinde etkili olmayacaktır. Bu nedenle de kullanılmaması gerekmektedir. İşlenmiş olan herhangi bir gıda tüketilmemeli ve satın alacağınız ürünler paketlenmemiş olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir.

Bitkisel yağlar tüketmek ve hayvansal gıdalardan hastanın uzak durması gerekmektedir.

Yumurtalık Kisti Bitkisel Tedavisi

Elma Sirkesi

 • 1 fincan su;
 • 1 su bardağı klorsuz su.

Elma sirkesinin doğal yapısı sayesinde yumurtalıklarda meydana gelen kistlerin tedavisinde etkili olacaktır. Kişilerin kullanacak olduğu elma sirkesini sade bir şekilde içmeleri, onların midesinde sorun olmasına neden olacaktır. Bu nedenle 1 su bardağı suyun içerisine 1 fincan kadar elma sirkesi koyarak içmeleri gerekmektedir. Bu sirkenin potasyum açısından çok zengin olan ve kişilerin yumurtalık kistlerin de etkili olacak ve küçülmesinde etkili olacaktır. Yumurtalık kisti tanısı konulması durumunda hastanın her zaman için bu çözelti sayesinde iyileşme görülebilir. Bu kürü 15 gün boyunca günde bir defa tüketmeleri ve daha sonrasında 3 gün ara vererek tekrardan kullanmaları gerekmektedir.

Soğan Suyu

 • 1 tane kuru soğan;
 • 300 gram klorsuz su.

Bayanların over kisti tanısı konulması durumunda yapacakları bir tedavi yöntemi olarak uygulayacağı yöntem kuru soğan ile elde edeceğiniz soğan suyu için ihtiyacınız olan her zaman beyaz renkte olan kuru soğan olacaktır. Kistin tedavisinde kırmızı soğan işe yaramayacak olduğu da unutulmamalıdır. Over kist sorunu yaşamakta olan bayanların 300 gram kadar kullanacağı klorsuz ya da hazır suyun içerisine atacak olduğu 1 tane dört eşit parçaya böldüğü kuru soğan 15 dakika boyunca kaynatılmalı ardından süzülmeden ağzı kapalı bir şekilde 30 dakika boyunca bekletilmelidir. Soğan suyu hem demlenecek hem de soğuyacaktır. Bunun sonucunda elde ettiğiniz su süzülerek içerisine tatlandırıcı bir madde atılmadan sabah ve akşam aç karnına içilmesi uygun olacaktır. Kür toplam 15 gün kullanılmalı ve daha sonrasında 1 hafta ara verilerek tekrardan uygulanmalıdır.

Keten Tohumu Kürü

 • 1 yemek kaşığı keten tohumu;
 • 300 gram su.

Keten tohumu yumurtalık kistlerine iyi gelen bir bitki olmaktadır. Geleneksel tıp uygulamasında keten tohumu yumurtalıklarda salgılanmakta olan progesteron ve östrojen hormonunu kontrol etmek için uygulanacaktır. Vücudun bu hormonları yumurtalık kisti olması sonucunda hormonlar yeterli düzeyde olmayacaktır. Bu hormonların salgılanmasında etkili olacak kürü yapabilmek için keten tohumları ezilerek 1.5 su bardağı suyun içerisine konulur. Ardından 5 dakika boyunca kısık ateşte kaynatılmalı ve daha sonrasında ılık olması için beklenir. Tatlandırıcı madde konulmadan içimi uygun olacaktır.

Zencefil Çayı

 • 1 tatlı kaşığı toz zencefil;
 • 250 gram klorsuz su.

Birçok hastalığın tedavisinde etkili olacak olan zencefil kişilerin yumurtalık kisti olması sonucunda antibakteriyel özelliği sayesinde etkili olacaktır. Özellikle de kistin apse yapması sonucunda meydana gelecek olan ağrının yok olmasında etkili olacaktır. Yumurtalık kistlerinin yok olması ve yumurtalıkların normal bir şekilde çalışabilmesi için hastanın zencefil tozundan elde edeceği çay içilmelidir. 1 tatlı kaşığı zencefil 250 gram kaynamakta olan suyun içerisine atılarak 15 dakika boyunca beklendikten sonra tatlandırıcı konulmadan içilir. Tadının acı olması durumunda içemeyenler için 1 çay kaşığı organik bal koyarak içebilirsiniz.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle