Yumurtalıkta Anekoik Kist Belirtileri, Teşhisi ve Tedavisi

Anekoik kistler yumurtalık etrafında bulunan, çoğunlukla kötü niyetli olmayan kistlerdir. Ancak bu kistler tedavi edilmezlerse hasta açısından çok tehlikeli olabilir, kısırlığa dahi yol açabilirler.

Anekoik Kist Nedir?


Yumurtalıkta Anekoik Kist

Anekoik kist, yumurtalıklar etrafında gelişen; genellikle iyi huylu, hastaya doğrudan zararı olmayan ama tedavi gerektiren içi sıvı ile dolu yapılara verilen isimdir. Bu kistler over kistleri olarak da adlandırılmakla beraber, sağ ve sol yumurtalıklarda bulunmaktadırlar. Over kistleri, yaş fark etmeksizin, kız çocukları da dahil olmak üzere tüm kadınlarda görülebilmektedir. Yapılan araştırmalar bu kistlere sahip olan kadınların sayısının her geçen gün arttığını göstermektedir. Basit kistlere nazaran, daha fazla ilerlemiş olan anekoik kistler, ikinci bir evre olarak düşünülebilmektedir. Bu sebepten ötürü çok daha dikkate alınması gereken; dikkate alınmadığı zaman patlayabilen ve yumurtalık içerisinde kanamaya neden olan türler arasında yer almaktadır. Anekoik kistler, yumurtalık etrafında şekillendiğinden ötürü, hastalığın ilerlemesi, hasta için olumsuz durumlar yaratmaktadır. Yalnızca yumurtalık bölgesinde değil, vücudun birçok bölgesinde anekoik kistler ile karşılaşmak mümkündür. 45 yaş üstü birçok hanımda bulunan yumurtalık kistleri, kendi kendine meydana gelebildiği gibi, kistlerin oluşmasını etkileyen pek çok durum da bulunmaktadır.

Belirtileri

Sağ overde anekoik kist, sol overe göre daha fazla karşılaşılan durumlar arasında yer almaktadır. Yumurtalıklarınızda ilerlemiş kistler, aşağıdaki durumlara sebep olabilir.

 • Reglin gecikmesi
 • Dismenore (Ağrılı adet)
 • Hiç regl olamama
 • Halsizlik
 • Mesane üstüne baskı
 • Sancı ve yanma hissi
 • Cinsel ilişki sırasında ağrı
 • İlişki sırasında kanama
 • Kısırlık
 • Kabızlık
 • İshal
 • Vücudunuzu muayene ettiğinizde elinize bir kitle gelmesi

Anekoik kistler, mutlaka dikkate alınması gereken, ciddiye alınmazsa, kansere dahi dönüşebilen yapılardır. 

 Bu kist türü, hastanın hayatını ciddi anlamda sıkıntıya sokan, yaşam standartlarını büyük ölçüde düşüren kistler arasında bulunmaktadır. Belirtiler itibari ile hastayı korkutabilirler. Ancak çoğu kistin iyi huylu olduğunu ancak mutlaka muayenenin şart olduğunu belirtmek gerekmektedir. Zira, gittikçe büyüyen bu kistler, sonunda gangren (aşırı büyüme) adı verilen yapılara dönüşebilir, yumurtalık içi kanama görülebilir. Bu durum da hastanın hayatı açısından ciddi tehlikeler meydana getirebilir.

Teşhis

Anekoik kist, genellikle ultrason çekimi sırasında tesadüf olarak karşılaşılan kist türleri arasında yer almaktadır. Bununla beraber, hastanın vücudundaki değişiklikleri fark etmesi, özellikle regl döneminde yaşadığı sancı ya da adet görememesi, kendisinin bizzat doktora gitmesine neden olabilmektedir. Yumurtalık kisti, basit bir müdahale sonrası ultrason cihazı ile görüntüleme yolu ile anlaşılabilir. Kistler teşhis edildiğinde, anekoik kistin düzenli olarak muayenesi yapılması gerekmektedir. Teşhis sonrası tedavi mutlaka uygulanmalıdır. Zira, yumurtalık içinde gelişen ve artık ilerlemiş durumda olan bu kist, hastanın hayatını tehlikeye atacak kistlerden birisi olabilir.

Overde anekoik kist nedir sorusunu ve kistlerin durumunu ultrason cihazı ile anlayabilmek mümkün. Teşhis edilen bu kist türü 20 ile 50 yaş arasındaki kadın grubunda sıklıkla görülmekte, zaman zaman henüz adet dahi görmemiş kız çocuklarında da kistin varlığı anlaşılmaktadır.

Tedavi


Yumurtalıkta Anekoik Kist Ameliyatı


Yumurtalıkta anekoik kist tedavisi çok aşamalı olarak gerçekleşmektedir. Hastanın ve kistlerin durumu, uygulanacak tedavinin belirlenmesi için oldukça önemlidir. Hastanın kistlerinin boyutlarına ve yapının durumuna bakılarak tercih edilebilecek ilk tedavi ilaç tedavisidir.

Kistin küçülmesi için ilaç tedavisi, genellikle 40 yaş ve üstü hastalarda gerçekleşmektedir. İlaç tedavisi, kistin yok olmasını engellemez. Sadece zaman içinde daha fazla kötüleşmesini ve kansere dönmesini engellemektedir. Tedavi sırasında hasta düzenli olarak ultrason kontrolüne gelmelidir. Böylece kistin ilerleyip ilerlemediği sürekli olarak kontrol edilir. Bu yöntem çok fazla tercih edilmemektedir.

Overde kist tedavisi için tercih edilen diğer bir yöntem iğne yöntemidir. İğne ile basit bir cerrahi müdahale yapılarak kist içine ulaşılır. Kistin içindeki sıvı bu şekilde boşaltılır. Bu yöntem, diğer yöntemlere göre çok daha başarılı sonuç veren, hastanın en kısa sürede hayatına yardımcı olmasını sağlayan bir yöntemdir.

Laparoskopi: Laparoskopi bir görüntüleme cihazı yardımı ile kiste ulaşmak ve kistleri patlatmak olarak yorumlanabilir. Günümüzde pek çok tedavide laparoskopi uygulanabilmektedir. 

Cerrahi operasyonlar, kistlerin çok fazla olduğu ve artık hayatının tehlikeye girdiği zamanlarda uygulanmaktadır. Sık karşılaşılmayan bu yöntemde, hastanın kistleri açık ameliyat suretiyle temizlenir.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 1 oy, ortalama: 1,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle