Yumurtalık Kisti Nedir? Kistin Oluşmasının Nedenleri ve Etkileri

Yumurtalık kisti modern çağda bayanlar arasında yaygın olarak görülen kist tiplerinden birisi konumunda bulunuyor. Bu kist tipinin bayanların yumurtalıklarında nasıl ve neden ortaya çıktığıyla dair.

Yumurtalık Kisti


Yumurtalık kisti

Dünya genelinde bayanlarda çok sık şekilde görülen kadın rahatsızlıkları arasında yer alan yumurtalık kisti, bayanların yumurtalık bölgesinde ortaya çıkan içeriği sıvı maddelerden oluşan bir yapıdır. Genel olarak iyi huylu yapıya sahip olan yumurtalık kistlerinin ilk aşamalarda belirleyici ya da rahatsız edici semptomları söz konusu olması da ilerleyen aşamalarda çeşitli semptomları da gözlemlenebilir. Genel olarak vücudun farklı noktalarında ortaya çıkabilen kistler, içeriğinde sıvı yapıda bulunan maddelerden oluşur. Çevresi ince bir kist duvarı ile kaplanmış olan bu yapıların, over bölgesinde de görülmesi mümkündür. Hatta bu bölgede görülen kistlerin herhangi bir yaş grubu sınırlaması bulunmasa da çoğunlukla ‘üreme çağına’ girmiş olan bayanlarda görülür.

Yumurtalık Kisti Nasıl Olur?

Yumurtalık bölgesinde ortaya çıkan over kisti bayanlarda yaygın olarak görülürken, yaklaşık 90% oranında iyi huylu yapıya sahiptir. Bu doğrultuda da bayanların yaşamları açısından çok ciddi etkilerde bulunmasa da gelişimi ve büyüme durumu gibi faktörler kistin, tedavisi için cerrahi müdahalelerin gerçekleştirilmesi gerekliliğini doğurabilir. Over kistleri, yumurtalık içerisinde bulunan ve olağan şekilde bayanların ‘adet dönemi’ olarak isimlendiren süreci gerçekleşmesi esnasında meydana gelen anormal durumlardan kaynaklı olarak ortaya çıkar. Yani yumurtalıkta bulunan yumurtalık hücresi olağan durumda her ay ortaya çıkar ve gelişimini tamamlayarak, ‘adet dönemi’ olarak isimlendirilen dönemde çatlayarak, yumurtalıkta folikülleri serbest bırakır. Bu şekilde kanama ve ağrı gibi semptomların söz konusu olduğu bayan vücudu ve fizyolojisi açısından çok önem taşıyan bir olgu yerine gelir. Ancak bazı yumurtalık hücrelerinde olması gereken çatlama süreci yaşanmaz ve yumurtalık hücresindeki gelişim ve büyüme devam ederek, bölgede kist formuna kavuşur. Bu durumda yumurtalık kistinin meydana gelmesine neden olur. Bu büyüme doğrudan risk teşkil eden faktörler haline gelmese de ilerleyen süreç içerisinde kanser yapısına dönüşmesi ya da daha farklı kadın rahatsızlıklarını tetikleme riski bulunduğundan en kısa süre içerisinde belirtilerinin gözlemlenmesi üzerine uzman doktora başvuruda bulunulması gerekir.

Yumurtalık Kisti Tanısı


Yumurtalık kisti tanı

Yumurtalıklarda meydana gelen kist oluşumları ilk evrelerinde herhangi bir belirti ortaya koymaz. Özellikle de kişinin belirgin şekilde over kisti söz konusu olup, olmadığını anlayabilmesi pek de mümkün değildir. Büyüme ve gelişimi süren kistin zaman içerisinde ortaya çıkarabileceği bir takım belirtiler söz konusu olsa da bu belirtiler üzerinden somut bir şekilde over kisti tanısı koyulabilmesi mümkün olmaz. Çünkü bu söz konusu belirtilerin farklı kadın rahatsızlıklarının belirtisi olarak da ortaya çıkmış olma olasılığı bulunmaktadır. Yumurtalıkta meydana gelen kistlerin tanısı için kesinlikle uzman bir doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Yumurtalık Kisti Belirtileri

Yumurtalıkta ortaya çıkan over kistleri ilk evrelerinde belirtiler ortaya koymaz. Ancak ilerleyen süreç içerisinde yumurtalıkta büyüyen ve çevre dokularına baskı uygulamaya başlayan over kistleri, ciddi belirtilerin meydana gelmesine neden olur. Özellikle karın bölgesinde şiddetli ve süreklilik teşkil eden ağrılar bu konudaki en somut belirtiler arasında yer alır. Bunun dışında;

  • Bayanların adet dönemlerinin tarihlerinde/aralıklarında düzensizlik yaşaması,
  • Bayanların adet dönemlerini çok daha şiddetli ve çok daha sancılı geçirmesi,
  • Kısırlık problemlerinin tetiklenmesi,
  • Şiddetli kanamaların meydana gelmesi,
  • İdrar rahatsızlıklarının tetiklenmesi,
  • Olağan dışı şekilde yüksek kilo alımı,
  • Mide bulantıları ve istifra hali,
  • Göğüslerde büyüme ve dolgunluk oluşumu,

gibi belirtiler söz konusu olabilir. Bu tip belirtiler over kistleri açısından önemli bir belirti oluştursa da kesin tanı açın yeterli değildir. Bu yüzden uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Over kist tanısı konusunda öncelikle vajinal ya da karın yolu kullanılarak ultrasongrafi uygulanır. Bu sayede over kistinin kanser yapısına sahip olup, olmadığı belirlenebildiği gibi aynı zamanda da MR tarzı ekipmanlar ile de görüntüleme sağlanır.

Kistin kanser yapısı taşıyor olabileceği olasılığının bulunduğu/ yüksek olduğu kişilerde kan testleri ya da kistten örnek alımı ile de test uygulamasında bulunulur.

Over Kisti Tedavisi

Yumurtalık kistlerinde tedavi uygulamaları her zaman gerçekleştirilmez. Çünkü küçük çaplı olan ya da etki alanı düşük olması ile kişide rahatsızlık teşkil etmeyen vakalarda müdahale yerine düzenli kontroller ile durum takibi yapılır. Ancak ameliyat müdahalesi gerektirmesi durumunda yumurtalık kisti için ‘Laparaskopi’ ve ` Laparatomi’ şeklinde 2 farklı cerrahi müdahale gerçekleştirilir.


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle