Yumurtalık Kisti Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi? Sorun Olur Mu?

Yumurtalık kisti, kadınların %80-85’inin karşılaştığı bir durumdur. Gebeliği engelleyici, kasıklarda ağrı, adet düzensizliklerinin yanı sıra cinsel ilişki sırasında da ağrı yapabilir.

Yumurtalık Kisti Cinsel İlişkiyi Etkiler Mi?

Polikistik over sendromu, kadınlar arasında yaygın görülen ve bünyesel olarak belirtileri farklılık gösteren bir durumdur. Yumurtalık kisti olan evli kişilerde cinsel ilişki sırasında kasık ağrıları ve buna bağlı isteksizlikleri kadının ilişkiden kaçınma gibi durumları söz konusu olabilir. 


İlişki sırasında yaşanan ağrı nedeniyle isteksizlik olmaktadır.

Yumurtalık kistlerinde kadınların adet kanamalarının dışında da kasıklarında ağrılar olmaktadır. Özellikle baskı, dolgunluk hissi ile görülen bu ağrılar cinsel ilişki sırasında artış gösterebilmektedir. 

Over kistleri cinsel yaşamı, cinsel ilişki sırasında oluşan ağrıdan dolayı etkilemektedir. Kadın hissettiği yoğun ağrı ve sancı nedeniyle ilişkiden kaçınır, isteksizlik oluşabilmektedir. Kadından kadına değişen bu durum, kistlerin sayısı ve büyüklükleriyle de doğru orantılıdır. Kisti olan kişiler yaşanan cinsel ilişki sırasında kadının ağrı ve sancı hissetmesi halinde devam edilmemelidir. 

Yumurtalık Kisti Varken Cinsel İlişkiye Girilir Mi?

Cinsel ilişki, kadın ve erkek partnerlerin karşılıklı haz duyarak aldıkları kararlar doğrultusunda gerçekleşir. Kadının ve erkeğin yaşadığı günlük olaylar bile cinsel ilişkideki haz duygusunu etkilemektedir. Kadında ve erkekte meydana gelen fizyolojik anormal değişimler ise cinsel yaşamı etkileyebilmektedir. Kadının yumurtalıklarında var olan kist belirtileri şunlardır:

  • Kasıklarda dolgunluk ve baskı
  • kasık ağrılar
  • Adet düzensizlikleri
  • İnfertilite
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı ve buna bağlı olarak ilişkiden kaçınma
  • Yüzde ve vücutta anormal kıllanma
  • Kalça, bel çevresi ve göğüslerde yağlama ile kilo artışı

Cinsel ilişki sırasında ağrı duyan ve ilişkiden kaçınan kadınlar, yukarıda sayılan belirtilerle doktora gittiğinde yapılan muayeneler sonucunda polikistik over sendromu olduğu saptanmaktadır. Teşhis koyulan bu durum için hastaya tedavi başlanır. 

Yumurtalık Kisti Olanlar İlişkide Derin Ağrı Hissederler

Rahim ve yumurtalıkların anatomik yapısına bakıldığında, rahmin iki yanında duran tüplerle bağlanmış yumurtalıklar olduğu görülecektir. Yumurtalıkların kistinde, kistlerin cinsel ilişki sırasında penisin değebileceği noktalara gelmesi ile ağrı yaratabilir. Ağrı olduğu zamanlarda kadınlar cinsel zevk almaktan çok ağrıya odaklanarak kaçınma iç güdüsüyle ilişkiye ara verirler. 


Yaşanan İsteksizlik Taraflardan Birini ya da Her İkisini Suçluluğa Sürükleyebilir

 

Erkek partnerlerin cinsel ilişkide yaşanan ağrıyla ilgili kadın partnere anlayış göstermesi ve ısrarcı olmaması yararlı olacaktır. Vücuttaki hormonal bozukluk ve ağrının yarattığı kaçınma duygusu ile kadın suçluluk duygusu içerisine girebilir. Konuyla ilgili kadın hastalıkları ve doğum doktoru muayenesine çiftlerin beraber gitmesi gerekmektedir. 

Doktorun ayrıntılı muayene, kan, ultrason incelemesi sonucunda koyacağı teşhis ve yapacağı açıklamaları partnerler beraber dinlemeli, önerilere harfiyen uymaları gerekmektedir. Doktor muayenesi sırasında yapılan vajinal ultrasonda kadın için ağrılı bir işlem olacağından, ultrason muayenesi öncesinde doktora cinsel ilişki sırasında ağrı duyulduğu söylenmelidir.

Kadın hastalıkları ve doğum doktorunun başladığı ilaç tedavisinin yanı sıra çiftler yaşadıkları yıkıcı durumla ilgili psikolog ile görüşme sağlayabilirler, gerekirse çift terapisi görebilirler. Evlilik, çiftlerin haz ile birlikte karşılıklı sevgi, saygı ve hoşgörü üzerine kurulmuş birlikteliklerdir. Bu birlikteliklerde, partnerlerden birinin yaşadığı haz eksikliği yaşadığı zaman diğer partnerin anlayış göstermesi ve destekçi olması gerekmektedir.

Yumurtalık Kisti Tedavisinde Kapalı Ameliyat (Laparoskopi)

Kistlerin boyutunun belirlenmesinin sonrasında ameliyat gerektiren, patlamak üzere olan kistlerin bir an önce ameliyat ile alınması gerekmektedir. Ameliyat, kapalı olarak karın üzerine 3 küçük kesi ile kamera – ışık sistemi yardımı ile girilip kistin çıkartılıp patolojiye gönderildiği durumlardır. Yaklaşık 1 – 1.5 saat süren operasyon sonrasında hasta herhangi bir iç kanama ihtimaline karşı 24 saat kadar hastanede yattıktan sonra taburcu edilir. Hastane prosedürlerine göre yatış süresi daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir.

Hastaların iç kanama riskleri de göz önünde bulundurularak ameliyat öncesinde kan sayımı yapılmaktadır. Ameliyattan çıktıktan belli bir süre sonra tekrar kan sayımı yapılarak hastanın değerlerinde herhangi bir düşüş olup olmadığı kontrol edilir. Taburculuk sonrasında zaman zaman yaşayacağı ağrılar için (ameliyat bölgesindeki) analjezik ve enfeksiyon ihtimaline karşı antibiyotik tedavisi başlanmaktadır. Hafif parasetamol türevi ilaçlar ağrının giderilmesinde yeterli olurken, antibiyotikler hastanın duyarlılığına karşı doktor tarafından reçete edilir. 

Ameliyat sonrasında doktorun yönlendirmeleri ile önerdiği zamanda tekrar ilişki yaşanmaya başlanabilir. İlişki sırasında halen ağrı hissedildiği zaman tekrar doktora gidilir ve sorunun çözümü araştırılır.


1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Toplam 2 oy, ortalama: 3,00 en fazla 5)
Loading...
Yorum ekle