Yumurtalıkta Kist Varken Hamile Kalma Yöntemleri

Yumurtalık kisti pek çok kadında görülebilecek kistler arasında yer almaktadır. Bu yapıların varlığı hanımların gebe kalma ihtimalini azaltabilir. Ancak hastalığın çözümü bulunmaktadır.

Yumurtalıkta Kist


Over Kisti

Yumurtalık kisti, Kadınlarda veya anne adaylarında, özellikle  genç anne adaylarında, gebelik öncesi, yumurtalık kistinin tespit edilmesi,  Anne adaylarına ciddi bir avantaj sağlamaktadır. Yumurtalık kistleri  içi sıvı dolu olarak kesecikler halinde ( 2, 3, 30) cm çapına kadar yumurtalıkta oluşabilmektedir. Yumurtalık  kisti, Anne adaylarına şu belirtileri gösterebilir; bulantı, kusma, kasıkta ve karında ağrı olur.

Ağrılar öncesinde şiddetli olur kısa bir süre sonra azalmaya başlar. Gebelikte yumurtalık kisti, Ultrasonografi (UGS) testi ile kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Ultrasonografi vücudumuzun görüntülerini oluşturmak için ses dalgalarını kullanarak, Anneyi x ışınlarına maruz bırakmadan hekime detaylı bilgi sunar. Kadınlarda görülen Over Kist türleri kadınların bir çoğunda görülür, İyi olmasına karşın gebelik için engel teşkil edebilir. Tek yumurtada görülebileceği gibi her iki yumurtalıkta da Over Kistler görülebilir, Aile planlaması yapılıp fakat hamile kalınamadığı durumlarda hasta için kanda ki hormon düzeylerinin ayrıntılı olarak incelemeleri yapılmalıdır.

Gebeliği Engelleyen Kistler

Adeti düzensiz gelen her kadın da Over Kisti bulunma şüphesi doğru değildir. Adet döngüleri ortalama olarak 28 veya 35 gündür, Vücut çeşitli etkenlere (Stres, , Duygusal çöküntüler, Beslenme tarzı, kullanılan bazı ilaçlar) gibi bir çok nedene bağlı olarak erken veya geç meydana gelebilir.

Dermoid Kist; Genellikle genç kadınlarda ortaya çıkmaktadır, Ağrılı sancılara neden olmaktadır. Kist boyutları 5 veya 10 cm boyutlara sahiptir.

Follikül Kist; Nadiren  olsa da kasık ağrılarına neden olur, Şikayet belirtisi göstermeden kendiliğinden yok olabilir, Bu Kistler yumurtlama olmaması nedeni ile ortaya çıkar, Kist boyutları 3 veya 5 cm arasında değişebilir.

Korpus  Luteum Kisti; Korpus Luteum  içerisine sıvı birikmesi durumunda Kist halini alır, Buna Korpus Luteum Kisti denir. Büyük boyutlara sahip olmayan bu Kistler 3 veya 4 cm büyüklüğünde olurlar. 1 veya 2 ay içerisinde büyümeden kendiliğinden kaybolan yumurtalık Kistidir.

Korpus Hemorajikum Kisti; Korpus Luteum içerisine kanama olduğu zaman Korpus Luteum Kisti oluşur. Kanama olmasından dolayı Korpus Luteum biraz büyür,  Kırmızı ve mor renk olur, Boyutu 4 veya 5 cm civarında dır.Kanında pıhtılaşma olan anne adaylarına verilen pıhtılaşmayı önleyici (kan sulandırıcı) ilaç kullanan anne adaylarında da Korpus Hemorajikum  görülebilir.

Endometrioma Çikolata Kisti; Rahmin iç tabakasında oluşan, Ağrı ve sancılara neden olan, Adet dönemlerinde Kist içine kanama nedeniyle biriken  çikolata kıvamında olan bu sıvıya Endometrioma (Çikolata Kisti) denir.  Kist boyutları 4 veya 5 cm dir.

Polikistik Over; Vücutta hiçbir belirti vermeden varlığını sürdürebilen, Anne adayı olmak isteyen kişiler için gebe kalmayı engelleyen bir Kist türüdür. Boyutları vücuda verdikleri zarara göre değişebilir. Hormon dengesizliği yüzünden  hastalarda adet gecikmesi yaşanır, Bu durumda hasta hamile olduğunu düşünebilir, Cinsel ilişki sırasında isteksizlik ve kasıkta ağrı oluşumuna neden olur,  İlaç tedavisi cevap vermez ise ameliyat ile alınmalıdır.

Kist Varken Gebe Kalınır mı?

Birçok kadının korkulu rüyası haline gelen yumurtalık Kistleri yüzün den hamile kalabilirmiyim. Hamile kalsam tehlikeli midir. Gebelik süresince bana ve bebeğe, Kist veya Kistler yüzünden ne olur. Bu sorular, Farklı şekillerde sorulabilir, Öncelikle yumurtalık,  Kistlerinin vücuttaki türleri, Oluşumları, Ne kadar yayılmış olmaları, Boyutları kaç cm vücuttan kaybolma süreleri, Bebeğiniz ve sizin sağlığınız için gebelik öncesi ve sonrası,Yumurtalık (over) Kisti için yukarıda belirtmiş olduğumuz sağlık sorunlarından bir kaçını yaşıyorsanız,Mutlak suretle Ultrasonografi (UGS) testine girmelisiniz.

Genelde yumurtalıkta oluşan Kistler gebeliğe herhangi bir olumsuz etki yapmaz.Yumurtalıktaki Kistin oluşması ve sonrasında kaybolması gebe kalmanıza engel teşkil etmez. Bazı yumurtalık Kist türlerinde gebe kalmanızı engelleyici hususlar bulunabilir. Uzman bir hekimin yardımı ile gebe kalma konusunda yardım alabilir, bu yöntem de işe yaramazsa alternatif yöntemlere başvurabilirsiniz. Kistlerin doğrudan gebe kalmaya engel olmadığını söylemek mümkündür. Kistler ile gebe kalan pek çok kadın bulunmaktadır.

 


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle