Yüzdeki Kist Nedenleri ve Uygulanan Tedavi Yöntemleri

Yüz bölgesinde meydana gelen kistlerin hangi nedenlere bağlı olarak ortaya çıktığı ve bu kistlerin hangi tedavi yöntemleri ile yok edilebildiğine ilişkin merak edilen tüm detaylar.

Yüz Kisti


Yüz kisti

Modern tıp dünyasında vücutta görülen en yaygın kist tiplerinden birisi de yüz kistidir. Yüz bölgesinde deri altında ya da üzerinde ortaya çıkabilen bu kist tipleri hem yüz gibi estetik yönden önem taşıyan hem de beyine yakın ve yüksek sinir hücresine sahip olan bir bölge olması nedeni ile diğer kist tiplerine oranla çok daha ciddi bir önem taşır. Kanser hücresi barındırmayan ve içeriği tümüyle yoğun şekilde sıvı maddelerden oluşan yapılar olan kistler, her zaman ya da her durumda risk teşkil eden rahatsızlıklardır. Kistlerin genel yapısı itibari ile ilk evlerinde belirgin semptomlar ortaya çıkarmıyor olsa da yüzdeki kistler bulundukları bölge itibari ile en erken şekilde tespiti yapılabilen kistlerdir. Çünkü yüzdeki kistler bölgede yaratmış olduğu tahribat ve baskı ile bölge içerisinde yuvarlak bir şişlik ortaya çıkartır.

Yüz Kisti Neden Olur?

Vücutta meydana gelen kist tiplerinin ‘özel’ durumları haricinde kapsamlı bir nedeni henüz tespit edilebilmiş değildir. Çünkü günümüzde yapılan kist üzerine araştırmalar sonucunda elde edilen veriler ile vücudun farklı noktalarında meydana gelen kistlerin hangi nedenlere bağlı olarak oluştuklarını somut biçimde kanıtlayan etkenler tespit edilmemiştir. Ancak vücuttaki bazı bölgelerde ortaya çıkan kistlerin kendilerine has belirtileri söz konusu olabilir. Bu çerçevede de genel olarak teori üzerine oluşturulan nedenler, yüzdeki kistler için geçerli değildir. Çünkü yüzdeki kistlerin nedenleri olarak hastanın yaşadığı bir enfeksiyon sorunundan kaynaklı olarak ortaya çıkabilmektedir. Bununla birlikte yüzde meydana gelen yağ birikmesi yani sivilceler de yüz kisti oluşumu açısından son derece etkili olabilmektedir. Sivilce ve enfeksiyon gibi etkenler dolayısı ile meydana gelen yüz kistlerinin farklı semptomları bulunur. Bu noktada önemli olan husus kistin gelişmişliği ve tabii ki de etki alanlarıdır.

Sigara ve alkol gibi zararlı bağımlılıkların bulunuyor olması da yüzdeki kistin ana nedenleri arasında yer alır. Bu bağımlılıkları uzun vadeli ve yoğun seviyede olması oldukça önemli bir etki oluşturur. Bununla birlikte çeşitli kemik ya da diş problemleri nedeni ile protez kullanımının gerçekleştirilmesi de yüzdeki kistin ortaya çıkışı açısından etkili olan nedenler arasında yer alır. Bu noktada protezin doğru ve sorunsuz kullanımı herhangi bir etki teşkil etmez.

Yüz Kisti Belirtileri


Yüz kisti belirtileri

Yüz kistinin ilk aşamalarında dışarıdan gözle görülebilir şekilde tespit edilebilmesini zorlaştıracak bir yapıya/görünüme sahiptir. Bu yüzden de yüzdeki kistlerin tespiti noktasında mutlak suret ile ortaya çıkardığı belirtileri kadar tıbbi test ve kontrollerinde gerçekleştirilmesi gerekliliği bulunur. Buna göre; yüz kisti ilk evrelerinde kişide ciddi ya da belirleyici belirtilere neden olmaz. Yüz genelinde ortaya çıkan kistlerin ağrı gibi bir semptomu bulunmaz. Bu nedenle ağrı oluşan problemlerin kist dışında bir soruna işaret ettiği belirlenebilir. Ancak yüzdeki kistin zorlanması, baskı uygulanması bölgede belirli seviyelerde ağrının yaşanmasına 

Yüzdeki kist belirtileri arasında ağrı semptomu söz konusu olmasa da kızarma görülebilmesi mümkündür. Özellikle de yüzün hassas bölgesinde oluşturduğu baskı ve hücrelerdeki zorlanma sonucunda kızarma şiddetli düzeyde ortaya çıkabilir. Ayrıca yüzde ortaya çıkan şişlik ve kızarıklık noktasına baskı uygulandığında, içeriği sıvı maddeler dolu olması nedeni ile kist ‘oynar’ halde olur.

Yüzdeki kistin baskı uygulayarak patlatılması durumunda kişinin yüzünde önemli bir leke izi kalır.

Yüzdeki Kist Tedavi Yöntemleri

 Modern yüzyıl dünyasında ilk aşamalarında veya kişi açısından herhangi bir sağlık sorunu/semptomu teşkil etmiyor ise tedavisi için düzenli kontroller ile takip tercih ediliyor. Yani ilk evresinde olan yüzdeki kist tedavisi için uzmanlar tarafından bir müdahalede bulunulması tercih edilmez. Çünkü bu tip kistlerin kişi açısından semptom ya da risk oluşturmuyor durumda olması zaman içerisinde kendiliğinden geçebilmesine yardımcı olur. Ancak yüzdeki kistin uzun süreli devamlılık teşkil etmesi ya da çeşitli problemlerin yaşanmasına neden oluyor ise mutlak suret ile tedavisi için uzman doktora başvuru gerçekleştirilmesi gerekir.

Yüzdeki kistin tedavisi ile ilgili olarak günümüzde uzmanlar tarafından uygulanan 3 aşama tedavi yöntemleri bulunur. Buna göre ilkinde yüzdeki kistin bir kesi ile içerisinin boşaltılması müdahalesinde bulunurken, ileri aşamalarda ise ikincil olarak ‘kortizon’ nitelikli ilaçlar ile kurutma ve tedavi uygulanır. Bu iki tedavisi ile de sonuç alınamaması ya da tekrarlama gözlemleniyor ise uzman doktorlar tarafından yüzde kist ameliyatı ile cerrahi müdahale gerçekleştirilir. Yüz kisti ameliyatı için hastaya lokal (gerekli durumlarda genel) anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Daha sonra yüzde kistin olduğu bölge tıbbi ekipmanlar ile açılarak kistin tamamı ile bölgeden çıkartılması sağlanır. Sonrasında açılan alanlar uygun şekilde kapatılarak, müdahale tamamlanır. Ancak bu cerrahi tedavisi uygulandığında gündelik yaşama dönüş daha uzun süreli olabileceği gibi iyileşme süreci içerisinde kişinin beslenmesinden, fiziksel hareketlerine kadar dikkatli olması ve kontrollerini düzenli olarak yaptırması başarılı sonuç alınabilmesi ve komplikasyonların oluşmaması açısından çok önemlidir.

Kaynaklar


Kullanıcı Yorumları ve Oyları

1 yıldız2 yıldız3 yıldız4 yıldız5 yıldız (Sizin oyunuz ilk olsun)
Loading...
Yorum ekle